Moody's знизило рейтинг України і прогнозує поступове відновлення економіки з 2023 року
15:01 22.05.2022
255

Провідне рейтингове агентство Moody's у п'ятницю повідомило, що знову знизило кредитний рейтинг України через вторгнення рф - до рівня Caa3 з "негативним" прогнозом.

Про це повідомляється сайті агентства.

"Moody's Investors Service (Moody's) знизило довгострокові рейтинги уряду України в іноземній та національній валюті, а також рейтинги пріоритетного незабезпеченого боргу в іноземній валюті з Caa2 до Caa3. Moody's також змінило прогноз на негативний з рейтингів, що перебувають на перегляді. На цьому перегляд у з бік ниження, розпочатий 25 лютого 2022 року, завершується", - вказано у повідомленні агентства.

Як вказують аналітики, зниження рейтингів до Caa3 обумовлено підвищеними ризиками щодо стійкості державного боргу України через вторгнення росії, що "призведе до більш затяжного військового конфлікту, ніж очікувало агентство Moody's, що збільшує ймовірність реструктуризації боргу та збитків для приватних кредиторів сектора".

Як зазначає агентство, Україна за рахунок міжнародної фінансової підтримки змогла знизити безпосередні ризики ліквідності, проте пов'язане з цим значне зростання державного боргу, ймовірно, призведе до нестійкого стану в середньостроковій перспективі.

«Стурбованість стійкістю такого високого тягаря державного боргу може перешкоджати подальшому доступу до офіційного фінансування для обслуговування комерційного боргу. При рівні рейтингу "Caa3" Moody's очікує відновлення у разі дефолту, як правило, близько 65-80%», – йдеться у повідомленні.

Агентство наголошує, що негативний прогноз відображає високий ступінь невизначеності щодо того, як розвиватиметься вторгнення рф та якими будуть його кредитні наслідки. Більш затяжний воєнний конфлікт після вторгнення росії підтримуватиме дуже високі потреби у фінансуванні протягом тривалого періоду і призведе до подальшого збільшення боргового тягаря. Отже, відшкодування інвесторами у разі дефолту може бути нижчим за 65-80%, що відповідало б рейтингу нижче "Caa3", вважають у Moody's.

Верхні межі України в національній та іноземній валюті було знижено до "Caa2" з "Caa1". Розрив в один щабель між верхньою межею у місцевій валюті та суверенним рейтингом відображає низьку передбачуваність уряду та інститутів і підвищені внутрішні політичні та геополітичні ризики.

Агентство очікує, що реальний ВВП різко скоротиться приблизно на 35% у 2022 році з огляду на великі людські жертви, значні збитки виробничому потенціалу та інфраструктурі України, а також дуже велике переміщення населення. За оцінками агентства, на ті регіони, де тривають бойові дії або які окуповані російськими військами, до вторгнення припадало близько 20% ВВП України з огляду на концентрацію сільськогосподарської та промислової діяльності.

На думку фахівців Moody's, обстріли продовжать стримувати відновлення значної економічної активності до кінця року. Хоча вважають, що економіка почне поступово відновлюватися з 2023 року, вторгнення росії, ймовірно, призведе до деяких незворотних втрат ВВП, навіть якщо буде надано значну зовнішню підтримку для допомоги у відновленні.

Агентство додає, що більш затяжний воєнний конфлікт виснажуватиме фінансові ресурси уряду. При цьому Moody's оцінює потреби у фінансуванні цього року приблизно в $50 млрд (35% ВВП 2022 року) і прогнозує зростання держборгу приблизно до 90% ВВП з приблизно 49% на кінець 2021 року.

Міжнародні фінансові інститути та інші донори виділили близько $38 млрд фінансової підтримки, з яких $5 млрд вже виплачено з початку вторгнення, що має покрити значну частину розрахункових потреб України у фінансуванні на 2022 рік. Відкриття рахунку у Міжнародному валютному фонді (МВФ) для спрямування донорських ресурсів на платіжний баланс та бюджетні потреби, включно з можливістю для країн передавати спеціальні права запозичення, призведе до подальшого збільшення фінансування, наголошується у повідомленні агентства.

 

Автор: Павло Петрушко
Читайте також