Рада ухвалила закони, які посилюють незалежність Нацбанку
21:05 19.10.2021
253

Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроект №5850 про посилення незалежності Національного банку України (НБУ), необхідний для закриття зобов'язань перед Міжнародним валютним фондом (МВФ).

Законопроект на засіданні у вівторок підтримали 255 депутатів.

Документ пропонує унормувати питання внутрішнього урядування в Національному банку, а саме: доповнити перелік кваліфікаційних вимог до осіб, які призначаються на посади членів ради НБУ, голови Національного банку та його заступників; встановити перелік обмежень та доповнити перелік підстав для звільнення з посади таких осіб. Також пропонується уточнити окремі норми щодо повноважень та порядку роботи ради Нацбанку з правлінням НБУ.

Це необхідно для отримання чергового траншу від Міжнародного валютного фонду – чинна програма співробітництва з МВФ закінчується 8 грудня.

Що передбачають законопроєкти.

• Удосконалення взаємодії між радою та правлінням НБУ: менший функціонал ради НБУ, жорсткіші обмеження до потенційних членів ради НБУ.

• Конкретизація підстави для звільнення голови НБУ та його заступників.

• Національний банк зможе перевіряти банки та інкасаторів на дотримання порядку ведення касових операцій, інкасації коштів та перевезення валюти, організації охорони приміщень.

• Заборона НБУ на операції з фінансування Держбюджету.

• Поліпшення управління курсом гривні та золотовалютним резервом.

• Скасовуються публічні тендери на купівлю послуг юристів для суперечок в інших країнах.

• Про прогнози своїх прибутків НБУ інформуватиме лише уряд, Президента та парламент. Виконувати план не потрібно.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що усі законопроєкти спрямовані на посилення незалежності Нацбанку.

Законопроєкти потрібні, аби курс був стабільним, а інфляція була в межах розумного, щоб українці довіряли гривні. Це – незалежність Нацбанку. Щоб ні президент, ні хто інший не міг зняти слухавку, передзвонити голові Нацбанку і сказати: «Давай змінювати курс». А той сам планував незалежну діяльність Нацбанку, зважаючи на золотовалютні ресурси і макропрогнози», – сказав Данило Гетманцев.

 

Автор: Даша Драгоманова
Читайте також