Українцям змінять правила обміну валют
10:01 25.12.2018

У НБУ вирішили повністю переписати правила валютного контролю нібито відповідно до нового закону «Про валюті». Але, по суті, чиновники самоусунулися від проведення базових перевірок угод купівлі-продажу валюти і переклали всю відповідальність в цьому питанні на банки.

Уже банки повинні самостійно розробити критерії та правила аналізу клієнтських заявок і стежити за потенційними порушеннями вимог Нацбанку.

У НБУ вирішили «допомогти» і склали довгий перелік ознак, наявність яких свідчить про можливі порушення. Серед таких критеріїв, зокрема:

- перевищення суми угоди над типовим для компанії обсягом;

- перерахування фізособами коштів за кордон в сумі понад 150 тис. Грн. (Крім випадків оплати лікування, навчання, судових витрат);

- невідповідність мети придбання валюти звичайної діяльності підприємства;

- відсутність економічної доцільності в операції;

- покупка валюти особою, основним джерелом походження коштів якого є фіндопомогу;

- придбання валюти для оплати штрафів та інших фінансових санкцій за кордоном;

- виплата дивідендів іноземному інвестору.

І це ще не повний список критеріїв, які банк на свій розсуд може доповнити будь-якими іншими, виписавши їх в своїх внутрішніх положеннях.

«Якщо валютний контроль пропустить сумнівну операцію, це буде прирівняне до ведення ризикової діяльності. Штрафи за це можуть досягати 1% від статутного капіталу фінустанови, але не більше 8 млн. Грн. Втім, це не найстрашніше покарання - за серйозні проступки можна запросто позбутися валютної і навіть банківської ліцензії », - пояснив фінансовий аналітик.

Банки почнуть перестраховуватися і при найменших підозрах стануть вимагати у клієнтів додаткові документи. В кінцевому підсумку все це призведе до затягування термінів проведення угод.

Якщо ж угода підпадає під один з критеріїв, фінансисти повинні будуть зібрати всі необхідні документи, щоб:

- встановити суть і мета валютної операції та її відповідність заявці покупця і його бізнес-моделі;

- перевірити економічну доцільність;

- встановити достатність реальних фінансових можливостей клієнта для проведення операції;

- вивчити дані про учасників валютної операції, проаналізувати їх діяльність та ділову репутацію;

- встановити джерела походження коштів клієнта. Для фізосіб тут зробили поблажку - джерелом можна вважати не тільки особисті кошти, а й активи «другої половини».

- встановити кінцевих бенефіціарів власників учасників валютної операції.

Винятком стали лише операції на суму до 150 тис. Грн, які перевіряти не потрібно. Правда, тільки за умови, що вони не мають ознак дроблення. Які, до речі, вельми суворі.

Читайте також