В Україні подорожчають цигарки: Кабмін оголосив війну контрабанді
17:08 31.08.2017
252
Уряд хоче побороти "епідемію" і підняти ціни на тютюнові вироби. Уряд України схвалив стратегію щодо протидії незаконному виготовленню та обігу тютюнових виробів. За контрабанду хочуть давати кримінальні строки і підняти ціни на сигарети, - пише Сегодня.

ПРОБЛЕМА. Програма розрахована до 2021 року. Серед головних завдань – зменшити кількість курців в країні і побороти незаконну торгівлю сигаретами. На думку авторів документа, саме ця діяльність приносить найбільше коштів міжнародним злочинним угрупованням. Насамперед Кабмін пропонує ввести кримінальну відповідальність за контрабанду сигарет, незаконне їх виготовлення, а також розробити процедури конфіскації та знищення обладнання, яке використовується в цій діяльності. Крім того, в планах – підняти ціни на тютюнову продукцію. Щоправда, які терміни загрожуватимуть порушникам і на скільки подорожчають сигарети, не уточнюється.

При цьому у Верховній Раді вже давно лежить законопроект, за яким сигаретним контрабандистам загрожує до 12 років в'язниці з конфіскацією товару, але його поки що не розглянули. Відзначимо, що Україна може стати законодавцем моди в цьому питанні – наприклад, в Польщі, Німеччині та Великій Британії зараз за незаконний трафік сигарет через кордон загрожує штраф.

"Це дуже велика проблема на кордоні, і у нас немає реального правового механізму для того, щоб притягати до відповідальності людей. Ми ловимо, вилучаємо сигарети, а вони просто платять штраф (100% вартості вилученого. – Авт.), – каже речник Держприкордонслужби Олег Слободян. – Тільки за минулий рік ми на кордоні вилучили близько 6 млн пачок сигарет".

Відповідальними за виконання стратегії будуть Міністерство охорони здоров'я, а також Держфіскальна служба. Вони щорічно звітуватимуть перед Кабміном: надаватимуть інформацію про кількість курців в Україні, кількість оштрафованих за контрабанду і про обсяги конфіскату.

УДАР ПО КИШЕНІ. Завсектору з контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський вітає плани Кабміну: "Наприклад, 2010 року Україні відразу в шість разів підвищили акцизи, і кількість курців пішло на спад". Зараз, за даними Держстату, в віці з 12 років в країні курить близько 20% населення, а згідно з дослідженням КМІС – 25%. При цьому ще 2009 року заручників тютюну було 36%. "У нас ціни до європейських можуть дорости протягом 10 років. Наприклад, в Латвії були дешеві сигарети ще кілька років назад, а зараз – по 3-5 євро (до 150 грн). А в Новій Зеландії вже хочуть зробити пачки по $ 40 – так добре це відбиває у народу полювання курити", – розповів він нам.

"Стратегії потрібна широка дискусія"

За словами менеджера відділу з боротьби з нелегальною торгівлею компанії "Філіп Морріс Україна" Артура Рєзнікова, ініціатива Кабміну похвальна і дуже правильна: "На сьогодні проблема нелегального обороту сигарет для України стоїть дуже гостро – як щодо внутрішнього ринку України, так і для зовнішніх ринків. так, тільки за першу половину цього року обсяг нелегального ринку сигарет в країні збільшився в півтора рази. Також, згідно зі звітом компанії KPMG, Україна – постачальник нелегальних сигарет до ЄС номер один (близько 6,5 млрд сигарет за 2016 рік). Однак, в цій ініціативі є і недоліки. Зокрема, шкода, що цей документ не вітає участь представників тютюнової індустрії в дискусіях на тему боротьби з нелегальною торгівлею. Адже у нас є великий досвід в цій сфері і технології, які можуть допомогти державним і правоохоронним органам значно скоротити нелегальну торгівлю сигаретами".

Читайте також