Так, компанії-члени Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”, Американської торговельної палати в Україні, ВГО “Українська аграрна конфедерація”, а також професійні організації, що діють у сфері насінництва та розсадництва, зокрема, Насіннєва асоціація України та Українське насіннєве товариство, що об’єднують і представляють інтереси провідних учасників насіннєвого ринку звернулися з відкритим листом до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням не ставити під загрозу весняну посівну 2017 року.
За даними звернення, причина можливого зриву посівної — неможливість сертифікувати насіннєвий матеріал.
“Саме період з грудня по лютий є найбільш активним у сертифікації насіння — як виробленого на території України, так й імпортованого”, — йдеться у зверненні.
Аграрна спільнота просить Володимира Гройсмана звернути увагу на проблему і вжити всіх необхідних заходів для забезпечення безперервної сертифікації насіння в Україні, серед іншого, шляхом максимального сприяння процесу формування ДП з сертифікації, а також передбачення виконання Держсільгоспінспекцією функцій з сертифікації насіння до початку повноцінного функціонування ДП з сертифікації у період з грудня 2016 по лютий 2017 року.
Нагадаємо, досвід показує малоефективність допомоги Держпродспоживслужби вітчизняним виробникам.
За даними Української зернової асоціації на сьогодні, ситуація із сертифікацією зерна в Україні є критичною, оскільки Державну інспекцію сільського господарства ліквідували, а нового органу не створено, тому фактично зерно вироблене в Україні останнім часом опинилося пози законом.
Також нагадаємо, Україна втрачає експорті позиції товарів агропромислового комплексу через бездіяльність Держпродспоживслужби.
“Дійсно, на превеликий жаль, ми маємо таку проблему (якість вітчизняної продукції — ред.), тому що Держпродспоживслужба на внутрішньому ринку вже давно не контролює ні фітосанітарію, ні ветсанітарію. І не дивно, що все це знаходить своє відображення на зовнішньому ринку”, — зазначив експерт О. Дорошенко.
За словами нардепа С.Тригубенка, з вини Держпродспоживслужби наразі знищено експортний ринок свинини.
“Допущена з вини контролерів катастрофічна ситуація поширення АЧС просто вбила цю сферу. Фермерства несуть значні збитки, дрібні домогосподарства, аби заробити хоч копійку, приховують АЧС (чим створюють додаткові загрози), країна ж втратила ринки збуту. Від нашої свинини на сьогодні відмовилась низка держав-імпортерів: Румунія, Вірменія, Білорусь... Якщо я не помиляюся, то залишилася лише Грузія. І тут у мене виникає логічне запитання: невже в інших країнах не трапляються спалахи АЧС? Трапляються. Однак коли таке стається, то все залежить від спроможності контролюючих органів локалізувати проблеми, вчасно створити карантинну зону, чим гарантувати нормальну роботу всім іншим виробникам свинини”, — написав він.