Уряд розробив проекти постанов про підвищення акцизів на алкоголь і цигарки іперегляд мінімальних цін.
В Україні вже незабаром на 10-15% можуть подорожчати всі алкогольні напої. Кабінетміністрів розробив постанову, яка передбачає підвищення акцизів на алкогольні напоїта підвищення мінімальних цін на міцні напої. Частина експертів вважає: чим вищі податки, тим швидше зростатиме тіньовий сектор. Сайт "Сегодня" з'ясував, якзміняться ціни на алкогольні напої і як не купити нелегальний продукт.
Як виростуть ціни
Останній раз мінімальні ціни на алкоголь переглядали в листопаді 2016 року. УМіністерстві економічного розвитку і торгівлі впевнені: з того моменту ситуація наринку кардинально змінилася і зараз назріла необхідність ціни піднімати. Якщомінімальні ціни виростуть, продавці зможуть переглянути цінники на алкоголь в бік збільшення, а українцям доведеться платити більше.
"Пропонується здійснити коригування розмірів мінімальних оптово-відпускних іроздрібних цін на окремі види алкогольних. На горілку і лікеро-горілчані вироби цінизбільшать на 7,64 - 11,3%; віскі, ром і джин - на 3,5 - 4,6 %; коньяк (бренді) - на 3,4 -6,1%; вина з додаванням спирту, ігристе і вермути - на 1,7 - 1,8%", - говориться впроекті постанови Кабміну про підвищення цін.
"На водку и ликеро-водочные изделия цены увеличат на 7,64 – 11,3%; виски, ром и джин – на 3,5 – 4,6%; коньяк (бренди) – на 3,4 – 6,1%; вин с добавлением спирта, игристое и вермуты – на 1,7 – 1,8%", – говорится в проекте постановления.
Наскільки можуть підвищити ціни:
- 0,7 літра горілки - 79,55 гривні
- Тризірковий коньяк - 119,46 гривні
Фото: архів
Як відзначають в Міністерстві фінансів, подорожчання алкоголю на загальну інфляціюв Україні не вплине. В середньому сім'я витрачає на спиртні напої 2,4% свогобюджету. "Дане підвищення не чинить істотного впливу на рівень споживчої інфляції вУкраїні, оскільки витрати на придбання алкогольної продукції, за даними Державногокомітету статистики, становлять близько 2,4%", - зазначили у відомстві.
Як не купити нелегальний алкоголь
В Україні велика частина міцного алкоголю - нелегальна продукція, впевнені експерти.З таких напоїв не потрібно платити податки, акцизи, тому і вартість їх може бути вкілька разів менше. Наприклад, зараз мінімальна ціна на горілку, яку встановив Кабмін- 70 гривень за 0,75 літра. Якщо алкоголь коштує дешевше, швидше за все - ценелегальна продукція.
"У нас зараз тіньовий ринок захльостує легальний. Якщо ми говоримо по міцнийалкоголь, то цифри нечувані. У нас два напої користуються найбільшим попитом - цепиво і горілка. Вина складають всього 5-7% від нашого споживання. Слабоалкогольна продукція теж небагато, міцні напої, такі як віскі, джин, займають частку буквально вкілька відсотків. Підвищення акцизів заганяє ринок міцного алкоголю в тінь", -розповідає Олексій Дорошенко.
"У нас сейчас теневой рынок захлестывает легальный. Если мы говорим по крепкому алкоголю, то цифры баснословные. У нас два напитка пользуются самым большим спросом – это пиво и водка. Вина составляют всего 5-7% от нашего потребления. Слабоалкогольная продукция тоже немного, крепкие напитки, такие как виски, джинн, занимают долю буквально в несколько процентов. Повышение акцизов загоняет рынок крепкого алкоголя в тень", – рассказывает Алексей Дорошенко.
Кілька років тому за оцінками виробників в сегменті міцного алкоголю рівень тінідосягав 50%. Зараз же виробники оцінюють частку тіні в 80%. "Легальний алкогольможна купити в великих магазинах, а нелегальним алкоголем забита вся інша країна.Легальна горілка коштуватиме приблизно 78 гривень, а нелегальна - 30-35 гривень.Підвищення акцизу на 11% призведе до того, що ціна виросте на 15%. Горілка має зрости в ціні на 9-10 гривень", - розповідає експерт.
- Купувати алкоголь краще у великих спеціалізованих магазинах
- Акцизна марка повинна бути цілісною, при бажанні можна вимагати сертифікат наалкоголь
- Вартість алкоголю не повинна бути менше мінімальних цін, встановленихКабміном
Відзначимо, алкогольне отруєння - одна з найпоширеніших причин передчасної смертіукраїнців. Згідно з даними статистики, українці частіше вмирають від отруєнняалкоголем і викликаних алкоголізмом хвороб, ніж гинуть в ДТП. Як раніше писав сайт"Сегодня", очікувана тривалість життя українця - 66,3, а українки - 76,1 року.
Ризик для чоловіка померти у віці до 60 років – 40%, в той час як в Швейцарії не доживають до 60 років всього 8% чоловіків. Це означає, що з 100 народжених хлопчиків в Україні до пенсії доживуть тільки 60, а в Швейцарії – 92. Для прикладу розглянемо долю 100 000 новонароджених українців. За статистикою, 790 осіб помруть у віці до одного року. 10 000 українців не доживуть до 35 років, і 25 000 – до 60 років. З цих 100 000 вісьмох погубить туберкульоз, двоє помруть від наслідків ВІЛ, 184 – від онкологічних захворювань, 16 осіб погубить алкоголь, 12 розіб'ються в ДТП, п'ятеро людей потонуть. Крім того, 12 осіб покінчать життя самогубством.