Академія сексу: як вибрати засіб контрацепції, що підходить саме вам
22:08 08.08.2017
255

Що вибрати – презерватив, спіраль або сперміциди, - пише Сегодня.

За даними істориків, подобу презервативів використовували ще в Древньому Єгипті, але якими вони були, науці невідомо. Перший презерватив, схожий на сучасні, був виготовлений на початку XVI століття лікарем Чарльзом Кондомом – не з латексу, а з слизової оболонки кишечника вівці. І довгий час презервативи були єдиним способом захиститися від вагітності і ЗПСШ. Але ми живемо в XXI столітті, де багато надійних засобів контрацепції. Ми дізналися у експертів, які переваги і недоліки у кожного засобу і як підібрати підходящий.

НАШІ ЕКСПЕРТИ:

Сергій Бакшеєв, гінеколог, лікар вищої категорії, к. Мед. н.

Анатолій Андрєєв, венеролог, дерматолог, акушер-гінеколог, лікар вищої категорії

Презерватив: банановий чи ребристий?

Доступний і найефективніший засіб контрацепції. Захищає не тільки від небажаної вагітності, але і від ВІЛ і венеричних захворювань на 99%, ідеально підходить підліткам і тим, хто часто міняє партнерів. До недоліків можна віднести алергію на латекс (буває у жінок і у чоловіків) і індивідуальну неприйнятність. Також кондоми можуть урізноманітнити сексуальне життя: деякі для цього обробляють фруктовим маслом, на інші реберця, пухирцями або спіральками для посилення стимуляції.

Намагайтеся купувати презервативи в аптеці, завжди перевіряйте цілісність упаковки і не використовуйте після закінчення терміну придатності. Є, до речі, і жіночі презервативи, які потрібно встановити в піхву. Але робити це незручно, а ступінь захисту – не більш 80%.

Гормони: гра за правилами

Гормональні контрацептиви для жінок бувають різними (таблетки, пластирі, ін'єкції, капсули). Вони не захищають від ЗПСШ, але гарантують до 98% захисту від вагітності, якщо правильно застосовувати. Прописувати "гормони" повинен лікар, інакше можливі серйозні проблеми, аж до гормональних зрушень (набору ваги, надмірного оволосіння). Мінус контрацептивів – необхідність чітко слідувати інструкції: наприклад, таблетки потрібно пити щодня 21 день поспіль. Використовуючи протизаплідний пластир (клеїться на тіло перед актом), потрібно почекати 30-40 хвилин, щоб гормон всмоктався в кров. Більш зручні гормональні ін'єкції (уколу вистачає на місяць) і капсули (вводяться під шкіру на 3-5 місяців).

Сперміциди: хімія

Популярністю у жінок користується хімічна контрацепція – використання сперміцидів, які просто "вбивають" сперматозоїди. Окремі сперміциди містять антибактеріальні компоненти і захищають від деяких венеричних захворювань (але далеко не від усіх). Випускаються вони в різних формах: креми, мазі, гелі, вагінальні свічки, таблетки. Застосовувати сперміциди потрібно місцево, безпосередньо перед статевим актом. Наприклад, свічку потрібно ввести, почекати 10-15 хвилин, і тільки потім можна займатися сексом. Якщо ж достатньо часу не пройде, контрацептивного ефекту не буде.

Навіть при правильному застосуванні сперміциди захищають всього на 70-80%. При цьому іноді препарати можуть порушувати нормальну флору піхви, викликати дискомфорт і алергічні реакції – і у жінки, і у чоловіка.

Перерваний акт: встигнути вчасно

Найлегший спосіб запобігти зачаттю – не допустити потрапляння сперматозоїдів у піхву жінки. Цього можна домогтися за допомогою перерваного статевого акту – коли сім'явиверження відбувається після вилучення пеніса з піхви. Від венеричних хвороб і ЗПСШ такі махінації не захищають, але ступінь захисту від вагітності може досягати 80%, якщо чоловік вміє себе контролювати.

Але використовувати цей метод контрацепції фахівці рекомендують в поєднанні з іншими: по-перше, сперматозоїди можуть виділятися і під час статевого акту, а по-друге, у чоловіка знижується чутливість початку еякуляції при простатиті, везикуліті.

"Потрібний день": за календарем

Багато жінок вдаються до "біологічного методу": обчислюють наступ овуляції і визначають "безпечні проміжки". Зробити це відносно просто, але такі обчислення складно назвати контрацепцією: їх ефективність не перевищує 50-60%. Прорахунок підходить тільки здоровим жінкам із стабільним циклом, і навіть у них день овуляції може зміститися через харчування або емоційний стан.

Стерилізація: назавжди

Найрадикальніший метод контрацепції і єдиний спосіб, який на 100% захищає від небажаної вагітності (але безсилий при ЗПСШ). Хірургічна операція може бути застосована як для жінок, так і для чоловіків, і вона необоротна.

Чоловіча стерилізація має на увазі перетин або перев'язування насіннєвого каналу, що робить неможливим запліднення. При жіночій стерилізації перетинаються або видаляються маткові труби. Після цих вагітність неможлива в принципі. На законодавчому рівні питання стерилізації ніяк не регулюються, але особа, що бажає стати бездітною повинна бути повнолітньою, не мати психічних відхилень і протипоказань (статевих інфекцій, запальних процесів в малому тазу).

Спіраль: життя по колу

Внутрішньоматкова спіраль безсила перед венеричними захворюваннями, але на 89% захищає від запліднення. Вона являє собою пристрій, який встановлюється в порожнину матки і виступає механічним бар'єром для сперматозоїдів. Існують також спіралі з контейнером з гормонами: вони одночасно виступають як гормональні контрацептиви. Плюс спіралі в тому, що її можна встановити на три роки. Але підійде вона тільки жінкам, які не планують заводити дітей в найближчому майбутньому: після її видалення дітородна функція відновлюється протягом року.

Протипоказані спіралі при дефектах матки, захворюваннях статевих органів, онкології. Не рекомендується користуватися цим засобом контрацепції молодим дівчатам, які не народжували: чужорідне тіло в ряді випадків може викликати незворотні наслідки. В разі неправильного встановлення спіраль може просто врости в порожнину матки, порушувати менструальний цикл, рідше зустрічається позаматкова вагітність. Тому якщо пристрій встановлено, щорічна перевірка у гінеколога обов'язкова!

Читайте також