Касові апарати для ФОПів з 2022 року: що відомо?
12:35 27.09.2021
405

З 1 січня 2022 року спливає строк відтермінування дії закону про обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), так званих касових апаратів, для фізичних осіб-підприємців (ФОП), які є платниками єдиного податку другої-четвертої груп. Його відтермінували у грудні минулого року після численних акцій протестів підприємців під стінами Верховної Ради, які скаржилися на неможливість вести бізнес з використанням касових апаратів під час карантинних обмежень. Тоді депутати прислухалися до вимог підприємців, передає DW. 

Для скасування обов'язкового використання РРО народні депутати переважно з опозиційних фракцій зареєстрували чотири законопроєкти та кілька альтернативних до них і зібрали підписи для проведення позачергового засідання, аби внести їх до порядку денного сесії та ухвалити. 

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики з фракції "Слуга народу" Данило Гетманцев заявив, що український бізнес знає про переваги застосування РРО і вже добровільно, без примусу їх застосовує, тому законопроєкти про їх скасування не мають сенсу.

"Якщо в листопаді минулого року платники єдиного податку - ФОПи трьох груп - встановили лише 28 тисяч реєстраторів розрахункових операцій, то на сьогодні ця цифра перевищує 70 тисяч. Тому, я думаю, це питання для більшості підприємців на сьогодні вирішено - нормальний, зручний облік", - сказав Гетманцев з трибуни парламенту.

Утім, за офіційними даними, на початок 2020 року кількість зареєстрованих в Україні ФОПів становила 1,886 мільйона, що на 20 тисяч перевищувало дані 2019 року. А вже станом на червень цього року в Україні було 1,93 мільйона ФОПів.

Голова Союзу захисту підприємців і лідер руху SaveФОП Сергій Доротич вказує на те, що малі підприємці не проти фіскалізації своєї бізнес-діяльності, але вважають, що в українських реаліях це знищить малий бізнес.

"Навіщо ми обирали спрощену систему оподаткування? Щоб до нас не приходив податківець і не перевіряв розрахунково-касову дисципліну. А касовий апарат - це можливість податкового інспектора будь-коли здійснити перевірку. Крім того, ФОП має сам вести додаткову звітність або найняти бухгалтера - а це все витрати", - каже Доротич та апелює до того, що не всі продавці на ринках, які зареєстровані ФОПами, можуть придбати сертифікований РРО та платити за його обслуговування. 

Через відсутність обов'язку всіма використовувати касові апарати особливо гостро відчувають нечесну конкуренцію компанії, які продають електронну техніку, каже менеджер комітету побутової електротехніки Вікторія Куликова. Адже здебільшого без фіскальних чеків в Україні продають нелегальну побутову техніку. Куликова вказує на те, що за результатами дослідження компанії GfK, у 2019 році сірий імпорт побутової техніки в Україні становив 23 відсотки або 20,5 мільярда гривень, а по окремим групам товарів до 60 відсотків. Продаючи нелегально техніку без будь-яких документів і чеків, "нечесні компанії" та ФОПи створюють нерівні конкурентні умови на ринку.

"Наприклад, в інтернет-магазинах продаються телевізори, які не були призначені для українського ринку, не проходили процедури відповідності, працюють на заборонених частотах, покупці не можуть повернути, обміняти чи офіційно перемонтовати таку техніку, бо її їм продають без касового чека", - наголошує Вікторія Куликова. Саме тому, за її словами, чесний бізнес відстоює ідею повсюдного поширення касових апаратів для всіх і очікує, що Верховна Рада більше не змінюватиме закон про обов'язкове використання касових апаратів для ФОПів з 2022 року.

Автор: Єва Козаченко
Читайте також