40 проектів, які змінять Одесу за кошти «Громадського бюджету»
16:03 07.08.2017
252

На 8 серпня призначена позачергова сесія Одеської міськради. Єдине питання, яке будуть розглядати, - зміни у міський бюджет, - пише Depo.Одеса.

Внесення змін пов'язане з тим, що на цьому тижні, 2 серпня, були підбиті підсумки голосування за проекти, представлені на платформі «Соціально активний громадянин».Протягом місяця тривало голосування за проекти, які мають змінити Одесу. Зі 147 зареєстрованих для голосування перемогу отримали, як і планувалося, 40 проектів.

Найкорисніші проекти за версією голосуючих

На розгляд були представлені проекти, які охоплюють різні сфери життя. Більшість з них стосувалися охорони здоров'я та спорту. Саме спортивна категорія стала лідером за кількістю переможців: з 38 зареєстрованих схвалення від одеситів отримали 12. А от що стосується проектів, які пов'язані з охороною здоров'я, то лише три з 52 зареєстрованих підтримали одесити. Стільки ж ідей перемогли в категоріях «Туризм»,«Інфраструктура дорожнього руху» та «Екологія». У культурній сфері, соціальному захисті та освіті переможцями стали по чотири ініціативи, а зміни у комунальному господарстві проведуть по двох проектах. У рубриках «Енергозбереження» і «Телекомунікації, зв'язок та ІТ» перемогло лишень по одній задумці.

Звичайно, кожен автор проекту скаже, що його ініціатива найважливіша для міста. Це зрозуміло: кожен кулик своє болото хвалить. Але «Громадський бюджет» не «гумовий», і тому кошти отримають не всі. Переглянемо загальний рейтинг переможців голосування.

Зупинимось на трьох лідерах, які набрали більшість голосів.

Найбільшою підтримкою може похизуватися проект, яким пропонується закупити для Центру здоров'я грудної залози, що діє при міській поліклініці № 6, сучасний мамограф. На реалізацію ініціативи потрібно майже 5 млн. грн. Автори проекту мають намір закупити його до жовтня поточного року.

На другому місці – ініціатива про створення у парку Перемоги світового «Казкового пруду». Кошторис проекту становить понад 4,6 млн грн. Ставок №4 у парку хочуть обладнати унікальною системою освітлення: буде сформовано понад 150 сценарних ефектів гри світла на воді під музикальний супровід. Також ставок буде декоровано світловими лотосами та квітами.

Завдяки перемозі ще одного проекту на даху міської поліклініки №6 мають з'явитися сонячні колектори та теплові насоси. З їхньою допомогою планують цілий рік надавати поліклініці гарячу воду. Цей проект посів третє місце.

Найдешевшим з проектів стала ініціатива зі створення дитячого та спортивного майданчиків біля будинку №22 по вулиці Героїв оборони Одеси. Вартість нового місця відпочинку дітлахів складає майже 206 тисяч гривень. Напевне Орган самоорганізації населення комітету мікрорайону «Ростовський» вирішив не чекати, коли прийдуть чергові вибори, коли кандидати згадають про потрібні електорату дитячі майданчики, і взяли справу у свої руки. Ініціативу підтримало понад 2300 одеситів. Напевне, всі мешканці не тільки цього мікрорайону, а й сусідніх.

Найдорожчим став проект з реставрації парку на Французькому бульварі, 12/1. На нього планується витратити рівно 5 млн грн. За ці гроші хочуть відремонтувати театр, фонтан, привести до ладу дитячий майданчик, альтанки, а також встановити декілька інсталяцій, ігрових комплексів та інше. До кошторису увійшли навіть туалет та урни для сміття.

По-перше, варто відзначити проект, яким пропонується обладнати салони громадського транспорту системами зарядок для мобільних девайсів. На це, за думкою авторів, потрібно 867,6 тис грн, за які куплять 230 стабілізаторів напруги та понад 900 зарядних станцій. Також до цієї суми входе монтаж обладнання. Діло дуже потрібне. Головне, щоб пасажири не зіпсували все в перші ж дні, бо завжди знайдеться той, у кого чешуться руки зробити якусь капость.

Ще один цікавий проект має назву «Одеса з заплющеними очима: визначні архітектурні пам'ятки міста на дотик». Для його реалізації потрібно 2,6 млн грн. В разі його реалізації одесити та гості міста з глибокими вадами зору матимуть можливість «побачити» руками те, що не бачать очами. У місті планується встановити 3D макети Оперного театру, Дюка з Потьомкінськими сходами та двома напівциркульними будівлями, Катерину ІІ з площею, будівлю міськради з площею і Пушкіним, Спасо-Преображенський собор, Воронцовський палац з Тещиним мостом та колонадою, філармонію, Кірху, «Пассаж», ансамбль Арки Шевченка з Карантинною аркою, колонадою та стадіоном, залізничний вокзал з Привокзальною площею, а також гавань з причалами та портом.

Чесне безчесне голосування

Наскільки чесним було голосування – сказати важко. Автори проектів закликали своїх друзів та підписників у соцмережах віддавати голоси за їхні ініціативи. Але невідомо, хто дійсно підтримував заклики та переходив за посиланням. Не виключно, що керівники установ заставляли своїх підлеглих голосувати за «потрібні» ініціативи, бо хоча Україна і рухається потихеньку до Європи, «совок» з людей виходить дуже повільно.

Привертає увагу і кількість проектів, які, попри всю їхню корисність, складно назвати громадськими - це, зокрема, стосується і фаворитів списку. Складається стійке враження, що низка керівників вирішила використати «Громадський бюджет» на користь своїх закладів та організацій, не сильно переймаючись куди більш працемістким вибиванням грошей з бюджетів, з яких і мали б фінансуватися їхні потреби. І, схоже, успішно реалізували задумане, що, враховуючи досі не викоренену традицію активного застосування «адмінресурсу», навіть не дивує. Проте така практика зводить нанівець саму ідею громадського бюджету, покликаного допомагати і стимулювати ініціативу саме місцевих громад.

Під час прес-конференції, яка була присвячена підсумкам голосування, стало відомо, що на платформі «Соціально активний громадянин» було зареєстровано майже 60 тисяч акаунтів, але понад 13 тисяч з них не були підтверджені, і тому люди не могли з них проголосувати. При цьому 4 557 акаунтів заблокували через введення некоректних даних, недіючих номерів телефонів для зв'язку або адреси електронної пошти, а також через те, що їхні власники не є одеситами. Низка акаунтів були заблоковані через шахрайські дії - наприклад, використання однієї копії паспорта з різними фото для створення декількох акаунтів. Врешті решт віддати свої голоси змогли трохи більше 41 тисячі користувачів Інтернету. Кожний зареєстрований на сайті одесит міг проголосувати лише за п'ять проектів.

Ці та інші проекти-переможці мають бути реалізовані до 5 грудня поточного року. Автори будуть вести пильний нагляд над ходом робіт.

Читайте також