В Україні значно зменшиться кількість районів, - експерти
17:23 05.11.2019

Замість 490 існуючих районів в Україні залишиться близько 120.

Сьогодні, 5 листопада, в центрі «Квадрат» пройшов брифінг, на якому група експертів: Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, Віктор Борщевський, завідувач кафедри державного управління Українського католицького університету, Олег Левченко, директор Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування поділилася власним баченням щодо термінів та змісту адміністративної реформи в країні загалом і на Вінниччині зокрема.

Експерти зауважили, що попри те, що існує думка, що вже все вирішено, але міністерство, розробивши методику, саме ж її й порушило в кількох областях.

Йдеться про те, що районний рівень — це виконавчі органи, структурні підрозділи префектури, тому останнє слово має бути за урядом, але він має взяти до уваги всі ті аргументи, що будуть напрацьовані експертам, круглими столами тощо.

В свою чергу, Віктор Борщевський зазначив два важливих моменти: по-перше, не йдеться про створення укрупнених районів, це не об'єднання існуючих, це створення нових адміністративних одиниць, яке більшість експертів воліє називати повітом, ця одиниця матиме зовсім інші функції в завдання, по- друге, ця експертна група не привезла якихось готових рішень, вони прагнуть поспілкуватися, взяти участь у живій дискусії, тому не виключено, що за результатами обговорення з'явиться якийсь новий варіант, зараз іде обговорення можливих сценаріїв.

Олег Левченко додав, що до внесень змін до Конституції все це поки що тільки розмови, також він зауважив, що у Вінницькій області немає поки що протистоянь стосовно того, скільки районів чи повітів має утворитися (3 чи 4), єдине питання - це межі районів чи так званих округів, але поки не завершена первинна ланка реформування, про вторинний рівень говорити зарано. Правда, існує дискусія про центр одного з районів.

АТУ- це не політичний процес, це передовсім процес покращення або зміни якості й ціни надання публічних послуг державою. Існуюча модель є неефективною і марнотратною: беремо найпростішу комунальну послугу, що стосується вивезення сміття, там, де немає 80 тис. населення, яке б підприємство, з яким би обладнанням і інвестиціями не заходило, ефективним воно не буде. Тобто маємо обрахувати цю послугу, зрозуміти питання доступності цієї послуги і з цього виходити. З того, що ми читаємо в проекті змін до Конституції, в районі буде мінімум послуг, потрібних людям, більшість з них концентруватимуться в громадах, тому переживати мешканцям громади за те, що в них щось заберуть, не варто. Процес змін невідворотній, чим більше він буде змодельований, обрахований, продуманий, тим буде ефективнішим і результативнішим. Принаймні у Вінницькій області дискусія не обмежена, єдина пересторога, аби в ці питання не пролізли «містечкові» інтереси, коли відстоюють свою районну лікарню, знищуючи нову медичну систему, або рятує будівлю адміністрації і власну посаду, замість того, аби дати шанс змінити ситуацію. З цього питання треба прибрати політику.

По завершенню брифінгу відбувся круглий стіл за участю представників влади, експертів, органів місцевого самоврядування.

Читайте також