На Вінниччині пройде фестиваль присвячений «Трьом Яковам»
15:18 30.10.2019
254

30 жовтня в Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулася прес-конференція, присвячена «Трьом Яковам», славетним уродженцям Літинського повіту Подільської губернії — генералу Гандзюку, полковникам Гальчевському і Шепелю. У ХХ столітті ці імена умисно замовчувалися, а якщо і згадувалися, то виключно в негативному ключі.

Голова Вінницької ГО «Берегиня» Валентина Іванишина, котра і стала організаторкою зустрічі, зосередила увагу присутніх на тому, що згадані постаті мають виховний потенціал для новітніх поколінь українських патріотів.

Ще один спікер проекту, письменник Олександр Дмитрук розповів про значення цих військових, чому вони, особливо зараз, заслуговують на те, щоб про них знали і пам'ятали та вшановували їхні імена.

Дещо в цьому напрямку вже зроблено, зокрема у Вінниці кілька вулиць названо іменами цих славетних уродженців Літинщини, але й нині поінформованість населення про визначних земляків залишає бажати кращого. Історики не допрацьовують, їм простіше не сприймати нову інформацію, законсервувавшись в уявленнях ще радянської доби.

Михайло Бардин юрист, керівник Подільського центру прав людини, секретар ГО «Кипорів Яр» зазначив, що згадана громадська організація намагається досліджувати невідомі сторінки історії, зокрема й внесок тих патріотів, які змагалися за незалежність України в різні часи і різні періоди, серед них не останнє місце займають Яків Гандзюк, Яків Гальчевський і Яків Шепель.

Отже,1 листопада в Літині відбудеться фестиваль, організований молодіжними організаціями патріотичного спрямування, присвячений «Трьом Яковам», також планується заходи з вшанування пам'яті видатних уродженців краю.

Інформаційна довідка:

  • Яків Гандзюк (21.03.1873-9.02.1918) народився в с. Багринівці теперішнього Літинського району, зумів гідно пройти шлях від рядового царської армії до генерал-майора військ Тимчасового уряду Росії, брав активну участь в українізації окремих частин російської армії, командував військовими з'єднаннями Центральної ради, у січні 1918 забезпечував захист Києва від більшовицьких частин Муравйова, потрапивши в полон, героїчно загинув, не зрадивши Україну.
  • Яків Гальчевський (3.11.1894- 22.03.1943) народився в с.Гута Латинська (нині с. Малинівка) в селянській родині, здобув фах вчителя народної школи, брав участь у І Світовій війні, дослужившись до звання штабс-капітана царської армії. Восени 1918 року брав участь у повстанні проти гетьмана Скоропадського, у травні 1919 за дорученням Симона Петлюри став одним з організаторів повстанського руху на Поділлі відомим під псевдо «Орел», а згодом командувачем всіх повстанських сил Правобережної України. героїчно загинув в бою з ворогами.
  • Яків Шепель (23.11.1894 —30.09, 1921) народився в с. Вонячин ( нині Городище Літинського району), в селянській родині, зумів стати студентом юридичного факультету Одеського університету, брав участь у І Світовій війні, отримав чин прапорщика, удостоєний звання Георгієвського кавалера, повернувшись до Літина став ад’ютантом Гальчевського, а потім самостійним командиром повстанських та військових частин армії УНР. Відомий як героїчний отаман, що тричі звільняв Вінницю від ворогів. Трагічно загинув при переході річки Збруч.
Читайте також