Вінничанин отруївся грибами
08:20 20.07.2016
253

 

Наразі триває грибний сезон, а разом із збором дикорослих грибів виникає  ризик  отруєння ними. Як повідомила начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби у м. Вінниці Ірина Односталко, у минулому році у місті було зареєстровано 4 таких випадки, коли постраждало п’ятеро людей, смертельних випадків не було. Потерпілі збирали гриби на присадибних ділянках, вдовж автомагістралей, в лісах, лісосмугах. У цьому році у Вінниці зареєстровано один випадок отруєння дикорослими грибами.

В основному отруєння пов’язані з тим, що люди вживають неїстівні гриби або неправильно їх готують. Також підвищується ризик отруєння при купівлі цих продуктів у невстановлених для цього місцях. Це стосується й консервованих та маринованих, або сушених грибів домашнього виготовлення, які не пройшли належної санітарно-ветеринарної експертизи. Тим більше, що вже приготовані страви знижують можливість розпізнання їстівних грибів від отруйних.

Щоб не допустити отруєнь, фахівці органів Держпродспоживслужби, ветеринарної медицини, медичних установ та інших  структур проводять профілактичні заходи.  Серед іншого, посилено контролюють продаж грибів на ринках міста, слідкують за недопущенням торгівлі цими продуктами у невстановлених місцях, адже в такому випадку не було належної перевірки їх якості. З працівниками ринків проводиться роз’яснювальна робота. Використання дикорослих грибів взагалі заборонено в місцях громадського харчування.

Купувати гриби необхідно тільки на офіційних ринках, при чому  обов’язково вимагати у продавця ветеринарне свідоцтво. А якщо людина отруїлася грибами,  потрібно негайно звертатись до медичних установ. Адже своєчасна діагностика та лікування допоможуть уникнути ускладнень та  летальних наслідків.

Для довідки

Щоб не отруїтися дикорослими грибами потрібно дотримуватись кілька простих правил.

Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.

Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

 

Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне: ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів. Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційнозабруднених територіях.

Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в грибі, він втрачає воду, накопичує токсини.

Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі. Не вживайте сирих грибів. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.

Ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

– негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини;

– навіть при полегшенні стану обов'язково зверніться до найближчої лікувальної установи;

– недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

 

Читайте також