Весна з морозами: аграрії Вінниччини б’ють на сполох через загрозу врожаю
13:30 09.04.2025
315

6 квітня Україну накрило різким похолоданням та заморозками. Сніг, який випав у кількох регіонах, зокрема на Вінниччині, вразив аграріїв у найнебажаніший момент — активного початку польових робіт. За прогнозами синоптиків, нестійка погода збережеться ще кілька днів, а тим часом фермери вже фіксують серйозні втрати.

Агроном із Вінниччини Олександр Мельник зауважує: озимі культури ще мають шанс частково відновитися, проте врожайність може впасти до 30%. Найбільше постраждали ярі культури, які, ймовірно, доведеться пересівати. Особливо небезпечна комбінація морозу та вітру — вона буквально «вбиває» рослини.

«Морози, які прийшли до нас в регіон, зараз є дуже великою проблемою. Через таку погоду озимі культури можуть втратити свою врожайність на 20-30 відсотків, адже озима пшениця та ріпак вже почали вегетацію, почали рости, і мороз зараз їх «призупинить». Найгірше в цей період для рослин, коли є мороз і вітер. Вітер посилює ефект холоду – рослина «вбивається».

На сьогодні найбільше варто хвилюватися агрономам, які посіяли ярі культури. Вони можуть усі загинути, і все доведеться пересівати. Знову ж таки, глобально це може вплинути на економічну сферу, в першу чергу на додаткові витрати самим агрономам, а у висновку і на підняття цін в подальшому.

Єдиний спосіб, хоча б якось захистити та вберегти посіви, після приморозків на поля потрібно ввести спеціальні антистресові препарати, які допоможуть рослинці відійти від «шоку», - підкреслив агроном.

Не менше занепокоєння й у садівників. Спеціаліст із догляду за плодовими деревами Владислав повідомив, що у Вінницькій області квітневі морози знищили до 80% раннього цвіту абрикосів, персиків і ягід. Молоді дерева, висаджені цьогоріч, можуть не витримати температурного стресу.

«Абрикоси, персики та ягоди, які вже зацвіли – врожаю не буди близько у 80% випадків. Ті дерева, що ще не розпустилися - мають шанс. Однак, варто очікувати поганий врожай, а також різні захворювання дерев та плодів.

Рослини отримали сильний стрес. Деякі молоді дерева, цьогоріч висаджені, можуть взагалі загинути.

Є люди, які посадили вже картоплю, вона теж померзне в них. Навіть якщо городина відійде, то врожай буде поганим», - зазначив садівник.

Такі погодні умови не лише загрожують майбутньому врожаю, а й можуть призвести до значних економічних втрат для фермерів і, відповідно, до зростання цін на продукти вже найближчим часом.

Автор: Павло Петрушко
Читайте також