Війна поставила перед Україною значні виклики, які не тільки вплинули на економіку країни, але й на розвиток освіти. На Вінниччині знаходяться 47 тисяч внутрішньо переміщених дітей, але лише близько 9 тисяч з них отримують освіту в закладах області. Крім того, українські випускники вже вдруге складають Національний мультипредметний тест (НМТ) замість ЗНО. Про процес підготовки до тесту та завершення навчального року розповів директор Департаменту гуманітарної політики ОВА, Володимир Буняк.
За словами Володимира Буняка, проведення НМТ замість ЗНО є викликом для системи освіти та всіх освітян. Випускники складають обов'язковий НМТ з української мови та математики, після чого вони можуть вибрати історію України або іноземну мову. Також доступні іспити з хімії, фізики та біології.
Вінницька область має 159 найкращих результатів з НМТ. Вже є встановлена система проведення іспиту, яка базується на спеціальній методології підготовки та організації НМТ.
За словами директора департаменту, в Вінницькій області проживає багато внутрішньо переміщених дітей, які отримують освіту в дитячих садках (1420 дітей), загальноосвітніх школах (5224 дітей), професійно-технічних закладах (219 дітей), фахових передвищих освітніх закладах (190 дітей) та вищих навчальних закладах (472 студенти-переселенці). Також слід враховувати дітей дошкільного віку, які не відвідують дитячі садки або навчаються дистанційно.
Деякі класи, вчителі та класні керівники, які працювали на тимчасово окупованих територіях та переїхали в інші міста України або до Вінниці, проводять уроки дистанційно, щоб діти мали змогу зберегти контакт з однокласниками та забезпечити стабільну роботу для вчителів, зменшуючи психологічне навантаження на дітей.
Володимир Буняк зазначив, що в області проживає 164,1 тисячі переселенців, з яких 47 тисяч - діти. Загальна кількість дітей, задіяних у навчальному процесі, становить близько 9 тисяч. Зокрема, навіть за межами України школярі можуть складати НМТ у спеціальних центрах.
Статистика минулого року показує, що лише 3% дітей, які складали НМТ за кордоном, залишилися там, а решта повернулися для продовження навчання в Україні. Директор департаменту запевняє, що всі діти, які склали НМТ, мають можливість вступати до вищих навчальних закладів, незалежно від місця, де вони проходили тест.
Володимир Буняк заключив, що у Вінницькій області успішно завершено цей навчальний рік, приділивши особливу увагу дітям, які завершили навчання за кордоном.