«Мовна» кара з січня: що чекає українців
09:00 28.12.2020
255

16 липня цього року набрав чинності Закон №2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної», проте деякі його норми, включаючи обов’язкове обслуговування клієнтів українською мовою, почали діяти не відразу.

 Так, статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов'язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.

Нагадуємо, що дія Закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

З 16 січня 2021 року в Україні в сфері обслуговування споживачів повинна використовуватися виключно державна мова. В іншому випадку - штраф від 5100 до 6800 гривень.

У Верховній Раді України зареєстрували законопроект, яким пропонується внести зміни до «мовного» закону. Нардепи від "Слуг народу" хочуть скасувати норму про штрафи для сфери послуг, якщо вона не перейде на українську з 16 січня. Хоча навряд чи якісь засідання будуть у січні, тому зміни точно запрацюють і штрафи будуть.

Така вимога стосується не лише сфери торгівлі. Йдеться також про освітні послуги (у тому числі гуртки і секції), медичне обслуговування, надання соціальних послуг тощо.

 Крім того, українською мовою має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Однак інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами.

У разі порушення права на отримання інформації та послуг українською мовою, споживачеві доцільно, насамперед, звернутися до працівника відповідної установи з проханням обслуговувати його українською, до менеджера або вищої керівної посадової особи, з проханням виправити ситуацію, зафіксувати порушення у книзі скарг. Кожен громадянин також може скласти скаргу на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови, направити її письмово або електронною поштою на адресу Уповноваженого. При цьому важливо надати максимально повну інформацію про суб'єкт господарювання, обставини та докази, що підтверджують порушення.

Матеріал телеграм-каналу "Адвокат Права"

Автор: Маргарита Грабова
Читайте також