За скільки українці готові продати голос на виборах? - дослідження
15:59 26.11.2021
267

Майже 65% українців за жодних обставин не готові продати свій голос на виборах. Понад 83% українців вважають, що підкуп виборців є головною проблемою українських виборів. Про це йдеться в опитуванні Фонду «Демократичні ініціативи» та КМІС, яке проводилось з 22 жовтня по 12 листопада.

 54% респондентів заявили, що будь-яка пропозиція грошей буде неприйнятною для продажу голосу. Більше 11% опитаних були свідками спроб підкупу на виборах.

Однак ті, хто вважає сам «продаж» голосу реалістичним, називають порівняно невеликі суми, які можуть мотивувати людей «продати» свій голос, зокрема:

  • менше ніж 500 грн – 12% респондентів;
  • від 500 до 1000 грн – 6% опитаних;
  • від 1 тис. до 2 тис. грн – 3,4% респондентів;
  • від 2 тис. до 5 тис. грн – 1,3%;
  • більше ніж 5000 грн – 3,5%.

Стосовно потенційної готовності «продати» свій голос, то на заході таких респондентів найменше: 70% заявили, що в жодному випадку не готові «продати» свій голос. Водночас на півдні таких 60%.

При цьому молодші виборці частіше виявляли готовність «продати» голос. Лише 50% виборців до 30 років сказали, що в жодному випадку не готові «продати» голос. Водночас серед старших респондентів таких 60-70%.

Абсолютна більшість респондентів на запитання, чому виборці погоджуються отримати гроші чи іншу матеріальну винагороду від кандидата/партії в обмін на підтримку на виборах, відповіли, що причина в тому, що люди бідні, а це додаткова можливість підзаробити – 82,5%. Ще 65% вважають, що людям усе одно за кого голосувати, якщо їм пропонують гроші. Також більше половини (56%), вказали на те, що люди беруть гроші, але голосують самостійно. Ще 37% вказали, що люди не хочуть відмовляти у проханні друзям, знайомим, родичам, сусідам, керівництву, колегам.

Щодо благодійної діяльності партій та кандидатів перед виборами думки респондентів загалом розділилися. Так, 42% позитивно ставляться до надання медичних препаратів, продуктів, техніки, організації дозвілля і розваг, благоустрою територій, допомоги армії, церкві, коли це здійснюють суб’єкти виборчого процесу перед виборами. 51,5% ставляться до цього негативно.При цьому жінки зазвичай більш позитивно ставляться до описаного явища, ніж чоловіки (46% і 37%). «Також цікаво, що бідніші респонденти більш негативно ставляться до такої форми непрямого підкупу. Простежуються і вікові закономірності. Молодші респонденти частіше позитивно ставляться до «благодійної» допомоги партій та кандидатів перед виборами, ніж старші люди», – зазначають соціологи.

 

Автор: Марія Петренко
Читайте також