Через війну ледь не кожен українець має свій власний травматичний досвід. Вже звичними стають тривожність, пригніченість, дратівливість, агресія чи безпорадність, перепади настрою, дивні флешбеки. А чи доводилось вам впродовж останнього року…
- втратити роботу, доходи через війну?
- покинути дім та переїхати в чужу країну?
- непокоїтись через рідних, які в небезпеці?втратити на війні рідних, друзів?
- бачити вбитих людей?
- перебувати під обстрілами чи бомбардуваннями?
Кожен окремо із цих пунктів є психотравмувальною подією. А як має почуватися людина, яка пережила декілька пекельних епізодів?
В кожного свої рани, свій біль, який проживають та загоюють по своєму. Хтось справляється самотужки, а декому потрібна допомога.
Восени «Українська команда» запустила проєкт – безкоштовна психологічна допомога онлайн. Психологи-волонтери в Київській, Хмельницькій та Вінницькій областях надали понад 1500 анонімних консультацій. Впродовж наступного тижня ми будемо ділитись добіркою найпоширеніших питань та порадами психологів.
Рутинні справи та планування допоможуть врівноважитись. А ще варто фіксувати всі свої, навіть незначні, зроблені справи. Це і є цінне мистецтво маленьких кроків.
ТРИ ЗАВДАННЯ НА ДЕНЬ:
- Соціальне завдання. Спілкуйтесь! Це надважливо, бо в певні емоційні хвилі може хотітися відмежуватись від людей. Що б не було, треба спілкуватися з тими, з ким нам добре.
- Спортивне завдання. Зробіть щось фізично активне: поприсідайте, зробіть розминку, приберіть в квартирі.
- Когнітивне завдання. Щодня вивчайте щось нове, хоча б одне іноземне слово, інструкцію з надання першої допомоги чи пройдіть якийсь онлайн курс. Це навантажить пам’ять і корисно для профілактики ПТСР.