Єврокомісія і високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки і оборони Федеріка Могеріні запропонували ряд заходів щодо посилення кібербезпеки союзу для забезпечення протидії кіберзлочинності, економічні наслідки від якої в Євросоюзі за останні чотири роки збільшилися в 5 разів.
У вівторок ці заходи оголосив заступник голови Європейської комісії за єдиним цифровому ринку Андрус Ансіп, член Європейської комісії з союзу безпеки ЄС Джуліан Кінг і член Європейської комісії з цифрової економіки і цифрового суспільства Марія Габріель.
"Ми все більше і більше залежимо від даних, і це причина, з якої важливо захищати їх від будь-яких атак. Кібератаки стали все частішими, глобальними, витонченими, і Європа повинна бути в змозі протистояти цим атакам цілодобово у всіх країнах ЄС", – заявив на прес-конференції в Брюсселі Ансіп.
Він оголосив про пропозицію Єврокомісії створити Агентство ЄС з кібербезпеки, яке буде допомагати державам-членам союзу діяти в зв'язку з кібератаками.
Запропоновано також запровадити нову європейську систему сертифікації, яка дозволить "гарантувати безпеку використання товарів і послуг в цифровому середовищі".
За словами Ансіпа, "жодна країна не може самотужки впоратися з проблемою кібербезпеки".
"Наші ініціативи посилюють співпрацю, щоб країни ЄС могли представляти єдиний фронт. Ми також пропонуємо нові заходи для стимуляції інвестицій в інновації та сприяння "кібергігієні", – пояснив заступник голови Єврокомісії.
Агентство ЄС з кібербезпеки є головним елементом представленого в Брюсселі "пакета кібербезпеки". Як пояснюють в Єврокомісії, мова йде про перетворення Європейського агентства з мережевої та інформаційної безпеки (ENISA) на агентство з постійним мандатом надавати допомогу державам-членам для ефективного попередження і реагування на кібератаки.
Планується, що нове агентство буде покращувати підготовку ЄС на випадок кібератак, організовуючи щороку загальноєвропейські навчання з кібербезпеки і забезпечуючи обмін досвідом та інформацією про загрози шляхом створення спеціалізованих аналітичних центрів.
Агентство буде сприяти реалізації європейської директиви з безпеки інформаційних мереж і систем, яка наказує обов'язково інформувати владу країн ЄС про серйозні інциденти в цій сфері.
У функції агентства також увійде надання допомоги в створенні і застосуванні за пропозицією Єврокомісії юридичних рамок для сертифікації в масштабі всього ЄС. Це дозволить гарантувати, що "продукти і послуги в цифровій сфері відповідають усім вимогам кібербезпеки".
Серед нових ініціатив Єврокомісії – створення Європейського центру досліджень в області кібербезпеки, розробка плану забезпечення швидкої та злагодженої реакції ЄС і держав-членів у разі масштабних кібератак. Крім того, в планах Єврокомісії – формування в перспективі надзвичайного фонду солідарності для надання допомоги постраждалій державі за типом механізму цивільного захисту та ряд інших заходів, спрямованих на поліпшення співпраці у сфері кібербезпеки, а також на зміцнення технічних і юридичних засобів захисту.
Виступаючи 13 вересня в Європарламенті з доповіддю про стан Євросоюзу, глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер вказав на те, що за минулий рік в ЄС було зареєстровано понад 4 тис. атак що вимагають програм в день, і 80% європейських підприємств пережили, як мінімум, один інцидент, пов'язаний з кіберзлочинністю.
За словами Юнкера, "Європа залишається погано оснащеною перед обличчям кібератак". У своїй доповіді він повідомив про майбутнє створення Агентства ЄС з кібербезпеки.
Джерело: Сегодня