PR на карантині: СЕО компанії TrendTime розповів, як розвивати бізнес в епоху пандемії
12:33 25.12.2021
307

«Якщо вашого бізнесу немає в Інтернеті, значить вас немає в бізнесі», - Білл Гейтс  

Слова, які озвучив один з найбагатших людей світу Білл Гейтс, у 90-х сьогодні набули особливого значення. І якщо майже 30 років тому комп’ютерний геній говорив про сайти, то сьогодні світова павутина перетворилась у масштабний майданчик для продажу з багатомільярдним прибутком.  

Карантинні обмеження стали поштовхом для власників бізнесу перевести свою роботу в онлайн-простір. І сьогодні все більшої популярності почали набувати так звані професії 21 сторіччя – SMM-менеджери, менеджери акаунтів у соціальних мережах та PR-компанії. Власники бізнесу розуміють, що висока конкуренція на ринку вимагає від них додаткових зусиль, аби відрізнятися від інших. 

Про основні напрямки роботи PR-компаній в умовах пандемії, головні виклики сьогодення та особливості роботи в інтернеті нам розповів СЕО компанії TrendTime Павло Солових.  

Довідка: TrendTime — PR-компанія, яка надає послуги  у сфері реклами, PR-комунікацій, дизайну, створення та просування WEB-рішень, SERM (Search Engine Reputation Management, що в перекладі означає «керування репутацією у пошукових системах», — прим. авт), SMM та багатьох інших напрямках. 

Павло, розкажіть про найпоширеніші помилки підприємців, які самостійно просувають свій товар?  

Найбільша помилка підприємців, які перейшли в онлайн та просувають самостійно свої послуги – працювати за шаблонами, які використовують конкуренти. І хоча в маркетингу є універсальні інструменти, проте всі вони дають різний результат. Часто я чую запитання, що краще працює – реклама Google чи таргетована? Відповідь на нього залежить від вашого продукту. Наприклад, якщо ми говоримо про бьюті-сферу чи туристичну агенцію, то рекламу можна запускати на декількох маркетплейсах і отримувати гарні результати. Адже ці послуги доволі популярні й люди постійно шукають інформацію в Інтернеті та соцмережах. Водночас налаштовувати рекламу в Google, для вузькопрофільного бізнесу, скажімо для компанії, яка будує комерційну нерухомість вже не так актуально. В такому випадку краще обрати інші методи просування – це може бути розвиток особистого бренду та таргетована реклама в соцмережах, або публікації в ЗМІ. Окрім того потрібно розуміти, що сама по собі реклама не продасть товар, як би дивно це не звучало. Продають реальні люди — які відповідають на запити користувачів. Наше завдання створити потік клієнтів та створити посадковий майданчик, який допоможе клієнту прийняти позитивне рішення. Переходячи за посиланням людина повинна побачити, чим ви відрізняєтесь від ваших конкурентів і чому вам можна довіряти.  

За останні декілька років ринок PR послуг зазнав суттєвих змін. Як ви вважаєте чим викликані ці зміни й як сьогодні можна охарактеризувати компанії з правильним PR? 

Ринок PR-послуг змінився – це не погано і не добре, він просто став іншим. Нині запорукою успіху слугує правильна репутація. PR (з англ. publicrelations - зв'язку з громадськістю, - прим. авт.) - це певний ринок послуг, що має свої характерні риси та особливості.

Сьогодні дедалі більше компаній воліє використовувати PR, як ефективний інструмент рекламних комунікацій. Це викликано бажанням формувати певний репутаційний капітал компанії та впливати на думку свого споживача більш ефективними та довгостроковими засобами, ніж просто рекламою. Так, багато напрямів діяльності PR-агентств вже не мають прямого відношення до зв'язків із громадськістю. Сьогодні робота йде в основному з продуманим формуванням позицій компанії у суспільстві та взаємодією з основними потребами цільових груп.

Говорячи про особистий бренд, тут важливо зробити уточнення, що імідж і репутація — це різні речі. Імідж – це те, що про тебе говорять оточуючі. А репутація — те, що про тебе кажуть люди, котрі мали з тобою справу. І якщо репутація конвертується у кількість клієнтів та вартість продукту чи послуги безпосередньо, то імідж впливає на ці показники побічно.

Я вважаю, що сьогодні персоналізованим має бути будь-який бізнес. Продукти, за якими не стоїть конкретна людина, поступово стають неконкурентними. В епоху максимальної відкритості інформації ми звикли спочатку знаходити автора продукту в соцмережах, а потім вирішувати — чи хочемо купувати те, що він створив. Якщо в мережі інформації про особу цієї людини немає, то це вже привід для підозр.

Підприємствам необхідно бути публічними тією мірою, якою вони можуть собі це дозволити. Відкритість та публічність — роблять компанію привабливою для клієнтів. А лояльна аудиторія — найкращий адвокат бренду. 

Власники PR-компаній розповідають, що для розвитку бізнесу в соцмережах потрібно мати унікальну торгову пропозицію, так зване УТП. Ви можете назвати УТП вашої компанії? 

Ми, в компанії Trend Time, прагнемо, аби за час нашої співпраці замовник отримав результат, який перевершить його очікування. Тож працюючи з  клієнтами, ми в першу чергу будуємо довгострокові відносини, адже для нас, як і для наших замовників, важливий кінцевий результат. 

Значну увагу наші фахівці приділяють збору інформації про бренд. Ми зустрічаємось з замовником, обговорюємо історію створення, говоримо про конкурентні переваги продукту чи послуги й запитуємо, що спонукало його зайняти саме цю нішу на ринку й так далі. Ми вважаємо, що просто заповнити бриф – це мало, адже ми повинні зрозуміти бренд й побачити емоції, які відчуває замовник говорячи про нього. І лише після такого спілкування ми розробляємо стратегію й формуємо план робіт. Тож можна сказати, що саме увага до деталей позитивно відрізняє нас від конкурентів.

Які послуги PR компанії TrendTime найпопулярніші серед замовників?  

Серед найпопулярніших послуг в нашій компанії зокрема, та на ринку в цілому можна назвати ведення соціальних мереж та налаштування таргетованої реклами. Водночас у нашій компанії SMM тісно переплітається з особистим брендом власника компанії. Для замовника ми розробляємо комплексну стратегію просування у якій відповідаємо на запитання: «Хто ми?», «Для чого ми?» і «Які переваги ви отримаєте працюючи з нами?». Так як прямі продажі давно перестали працювати, ми пропонуємо замовникам спілкуватися з користувачами, стати для них другом та людиною, якій можна довіряти.

Ви говорили про те, що за останні роки суттєво змінилося ставлення до PR. Що сьогодні у тренді, а які інструменти навпаки втратили свою актуальність? 

Сьогодні все більше власників бізнесу розуміють, що PR – це реальний інструмент, який допомагає розвивати бізнес. Якщо 5 років тому поняття особистого бренду викликало посмішку, то сьогодні все більше керівників ведуть свої соціальні мережі, організовують робочі фотосесії та спілкуються зі ЗМІ.

Подібні зміни, найімовірніше, обумовлені тим, що  розвиток особистого бренду не просто допомагає просувати товар чи послугу, а й слугує чудовим прикладом антикризового PR. 

Тож саме ці маркетингові інструменти можна віднести до найбільш дієвих. Водночас говорити про тренди не дуже доречно, оскільки ми працюємо з людьми, компаніями, і вони будуть завтра, післязавтра і т. д. Ринок формує потреби, а ми їх реалізуємо. Технології та тренди лише допомагають нам. 

Завершуючи нашу розмову хочу ще запитати, що ви порадите нашим читачам та вашим потенційним клієнтам у Новому році?

Я хочу сказати дві речі. Перше, працюйте з тими кому довіряєте. А по друге - якщо ви вважаєте що професіоналізм коштує дорого, спробуйте дилетантів.  

Автор: Даша Драгоманова
Читайте також