Сімейна медицина на Вінниччині: 89% мешканців області обрали свого лікаря
18:27 11.11.2021
266

Пацієнти все частіше звертаються до своїх сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Основними причинами звернень за останні три місяці є — отримання вакцини, кашель, потреба у профілактиці певних захворювань та адміністративні процедури.

У Вінницькій області працює 963 лікаря первинної допомоги: це сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Із них 41 лікар має свою приватну практику.

Отримати медичну допомогу на первинній ланці можна у 86 медзакладах Вінницької області.

Загалом більше 1,36 млн жителів Вінницької області вже обрали свого лікаря та уклали з ним декларацію. З лікарями-ФОП декларацію уклали майже 31 тисяч пацієнтів. У приватних центрах сімейного лікаря, терапевта та педіатра обрали більше 10,2 тисяч українців. Всі послуги приватників, які мають договір з НСЗУ, безоплатні для пацієнта.

Перелік безоплатних послуг, які надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри чітко визначений і включає: консультації з метою профілактики та контролю основних захворювань, базові дослідження та аналізи, вакцинацію згідно календаря щеплень, створення електронних рецептів на “Доступні ліки”, інсулін та електронних направлень на проведення досліджень чи лікування та ін.

Навантаження на лікарів первинної медичної допомоги велике. Тільки у 2021 році лікарі "первинки" у Вінницькій області виписали:

  • понад 1,23 млн направлень — а це 70% від всіх направлень виписаних у області;
  • понад 535 тисяч електронних рецептів за програмою “Доступні ліки”  пацієнтам із хронічними захворюваннями.

Обстеження у лікарів первинки пройшли майже 518 тисяч пацієнтів.

“На лікарів первинної ланки шалене навантаження через зростання захворюваності на COVID та активну вакцинальну кампанію. Сімейний лікар — це лікар до якого варто звертатися при перших проблемах зі здоров’ям. Звісно, якщо стан критичний, то варто викликати швидку. Але якщо у вас підвищена температура, кашель та нежить, то краще проконсультуватися у свого сімейного лікаря, терапевта або відведіть дитину до її педіатра. Якщо лікар буде вважати за потрібне він випише електронне направлення на спеціалізовану консультацію.

Сімейні лікарі також видають довідки. Проте, враховуючи велике навантаження, за довідковою інформацією раджу звертатися до реєстратури центру надання первинної медичної допомоги, на офіційні сторінки та контакт-центри органів державної влади та державних установ. 

Яскравий приклад — це генерація COVID-сертифікату. Його можна згенерувати та роздрукувати самостійно, якщо всі дані внесені коректно. Не обов’язково йти до лікаря на прийом.

Тому я закликаю пацієнтів раціонально використовувати час сімейних лікарі, терапевтів та педіатрів!”,— розповідає про роботу сімейних лікарів директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк.

За даними електронної системи охорони здоров’я за останні три місяці найпопулярнішими причинами звернень до лікарів первинної ланки є питання імунізації, кашель, потреба у профілактиці певних захворювань та адміністративні процедури.

Загалом у 2021 році НСЗУ уклала договори із понад 2200 надавачами первинної меддопомоги по всій країні та виплатила їм 16,7 млрд грн за надання допомоги пацієнтам. Понад 78% українців уклали декларацію з лікарями, які надають первинну медичну допомогу. А це —  32 млн 528 тисяч громадян.

Автор: Марія Петренко
Попередня новина
Читайте також