У США вчені встановили жінці мозковий імплант, який вже більше року допомагає їй справлятися з важкою формою депресії
19:00 06.10.2021
261

У журналі Nature опублікована наукова робота вчених Каліфорнійського університету, в якій стверджується, що мозковий імплант може лікувати важку депресію за допомогою електричної стимуляції окремих областей мозку.

Вчені добилися ремісії важкого депресивного розладу у 36-річної пацієнтки Сари, якій не допомагали антидепресанти і електросудорожна терапія. У черепі Сари зробили кілька отворів для підключення десяти електродів в ключові зони емоційної підсистеми мозку жінки. Перший тиждень тимчасовий імплант реагував на нейронну активність мозку, а жінка вказувала в планшеті свій стан. Якщо Сара впадала в депресивний стан, електроди посилали короткі електричні розряди, що виправляють емоційний фон.

«Коли я вперше отримала імпульс, я відчула радість, і моя депресія на мить перетворилася в далекий кошмар. Я просто спонтанно розсміялася вперше за п'ять років », - наводить The Guardian слова Сари. Потім імплант встановили остаточно. Крім електродів всередину черепа жінки поміщені генератор імпульсів і батарея, заряду якої вистачить на десять років безперервної роботи.

За словами жінки, після операції вона відразу відчула, що їй стало легше жити. «Через кілька тижнів думки про самогубство зникли. А коли я була в глибокій депресії, все, що я бачила, було потворним », - поділилася Сара.

Кожен день пацієнтка отримує близько 300 імпульсів, які в сумі тривають півгодини. Сара розповіла, що не відчуває, як працює пристрій. «Але, ймовірно, я могла б протягом 15 хвилин сказати, що пристрій спрацював. В цей час я відчуваю приплив енергії або поліпшення настрою », - додала жінка.

Імплант, встановлений Сарі, коштує близько $ 35 тисяч. В його основі - пристрій NeuroPace RNS, що зазвичай використовується для лікування епілепсії. Масово імплант для лікування депресії поки застосовувати не будуть. На даний момент команда Каліфорнійського університету набрала ще двох бажаючих встановити цей прилад і до 2035 року планує знайти ще дев'ятьох.

Автор: Владислава Соломко
Читайте також