Як проявляється сечокам'яна хвороба
14:48 06.09.2016
257

Це захворювання зустрічається не менш ніж у 1-3% населення - у людей молодого та середнього віку камені частіше утворюються в нирках і сечоводах, тоді як у дітей і людей похилого віку - частіше в сечовому міхурі.

Кількість каменів може бути різною - від одного до декількох сотень. Розміри їх також варіюють від піщинок до 10-12 см в діаметрі. Описано навіть випадки, коли маса каменю досягала 2,5 кг.

Чому це відбувається?
Основною причиною утворення каменів є невелике порушення обміну речовин, що призводить до утворення нерозчинних солей, з яких і формуються камені - урати, фосфати, оксалати і ін. Однак, навіть при вродженої схильності до сечокам'яної хвороби вона не розвинеться, якщо не буде сприяючих чинників, таких як:

-певний склад води і їжі - наприклад, гостра і кисла їжа підвищує кислотність сечі, від чого камені утворюються легше, мають значення також тваринний білок і рафінований цукор;
-нестача вітамінів;
-обмінні захворювання - подагра і т.п .;
-травми і захворювання кісток - остеомієліт, остеопороз;
-хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як хронічний ентерит і панкреатит;
-зневоднення - нестача води в організмі, що може бути результатом інфекційного захворювання або отруєння;
-різні захворювання нирок і органів сечостатевої системи - пієлонефрит, цистит, аденома простати, простатит та інші.

Чим проявляється?
Якщо у вас з'явилися тупі, ниючі болі в області попереку, кров у сечі, при цьому поява крові і больових нападів пов'язане з рухом, зміною положення тіла або фізичними навантаженнями, то цілком ймовірно, що у вас камені в нирках.

Якщо камені перебувають у сечоводі, то в міру просування каменя по сечоводу біль переходить з попереку в пах, низ живота, статеві органи, внутрішню поверхню стегна. Якщо камінь розташований в нижній частині сечоводу, то ви можете відчувати часті безпричинні позиви до сечовипускання. Якщо камінь повністю перекрив просвіт сечоводу, то в нирці скупчується сеча, викликаючи напад ниркової коліки. Він проявляється гострими болями в попереку, які швидко поширюються на відповідну половину живота. Біль може продовжаться декілька годин і навіть днів, періодично затихаючи і відновлюючись. На піку болю можлива блювота, лихоманка, озноб. Приступ закінчується, коли камінь змінює своє положення або виходить з сечоводу.

Основним проявом каменів сечового міхура, крім крові в сечі, є біль внизу живота, що з'являється при русі і сечовипусканні. Інший симптом - вкрай часте сечовипускання. Різкі безпричинні позиви з'являються при ходьбі, трясці або фізичному навантаженні. Під час сечовипускання може виникати так званий симптом "закидання струменя сечі", коли остання несподівано переривається, хоча сечовий міхур спорожнений не повністю, при цьому сечовипускання відновлюється тільки після зміни положення тіла.

Лікування
Лікування залежить від місця розташування, розмірів, складу каменю і наявності або відсутності ускладнень.

В даний час медицина має в своєму розпорядженні великою різноманітністю нових методів, що дозволяють позбавити вас від каменів. Наприклад, одним з найбезпечніших і найменш травматичним методом з арсеналу сучасного лікаря-уролога є ендоскопічна контактна літотрипсія, суть якої в дробленні каменів за допомогою інструменту, введеного в сечовід через сечовий міхур. При оптимальному розмірі і склад каменів можлива ультразвукова літотрипсія - руйнування їх ультразвуком.
 
Джерело: zdorovia.com.ua
Наступна новина
Читайте також