Чому людство відмовиться від сексу для продовження роду
16:10 17.11.2020
263

Через 20 років займатися сексом для зачаття дитини буде не прийнято - такий прогноз дав професор Стенфордського університету Генрі Грилі в своїй новій книзі «Кінець сексу і майбутнє людської репродукції». Хоча в світі живуть мільйони людей, що з'явилися на світ за допомогою екстракорпорального запліднення. 25 липня 1978 року в британському Олдемі народилася Луїза Джой Браун - перша в світі дитина, зачата за допомогою ЕКЗ. Сьогодні вона працює нянею, у неї двоє дітей, що з'явилися на світ традиційним шляхом., Ця процедура залишається дорогою, складною і не цілком безпечною. У майбутньому схема, на думку Грилі, буде виглядати так.

У одного партнера беруть зразок сперми, в іншого - кілька клітин шкіри. Завдяки технології клітинного перепрограмування. У 2012 році Джон Гердон і Сінья Яманака отримали Нобелівську премію за відкриття «перепрограмування зрілих клітин в плюрипотентні». Наприклад, з клітин шкіри можна зробити індуковані стовбурові клітини, з яких, в свою чергу, здатна розвинутися будь-яка спеціалізована клітина тіла. З них отримують сотню яйцеклітин і запліднюють їх (при цьому сперматозоїди теж можна створити з клітин шкіри, а значить партнери можуть бути однієї статі). Потім у кожного ембріона повністю прочитують геном. Частина з них виявиться носіями небезпечних генетичних мутацій, деякі будуть мати хромосомні порушення, інші можна розсортувати за різними параметрами: стать, колір очей, особливості характеру. Батьки зможуть вибрати будь-якого, щоб підсадити його в порожнину матки.

Що робити з тим, що батьком можна буде стати неусвідомлено (хтось непомітно отримає шматочок шкіри або візьме клітини у дитини або померлої людини)? Хто буде визначати, за якими параметрами можна вибирати ембріонів? Як бути з почуттями людей, які вже народилися з генетичними патологіями та кого суспільство тільки-но почало включати в свої ряди? Цими та іншими питаннями Генрі Грилі радить потурбуватися заздалегідь: технології проникають в наше життя непомітно, і потім може бути запізно.

 

Автор: Олена Гандзюк
Читайте також