У Вінницькій області 33 медичних заклади надають паліативну допомогу
11:01 08.10.2021
268

9 жовтня відзначається Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Паліатив — це медична та психологічна допомога для людей, які живуть з важким та невиліковними хворобами. 

З 1 квітня 2020 року паліативна допомога увійшла до Програми медичних гарантій. Відтак зросла кількість закладів, які надають паліативну допомогу: у Вінницькій області їх 33, хоч у 2020 році було 23.

“Угоди з НСЗУ на надання паліативної допомоги пацієнтам уклали медичні заклади з усієї області. Це як спеціалізовані, так і багатопрофільні лікарні: Обласний клінічний диспансер радіаційного захисту, Подільський регіональний центр онкології, Клінічний центр інфекційних хвороб, Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування, Козятинська міська лікарня, Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування, Оратівська лікарня планового лікування та інші.

Усі ці заклади з 1 квітня 2021 року, відколи діє нова Програма медичних гарантій, отримали від НСЗУ 26,5 млн грн за надання пацієнтам паліативних послуг”, – зазначила директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк.

Доступність паліативної допомоги в регіонах великою мірою залежить від місцевої влади, яка відповідає за організацію надання медичної допомоги в громадах. Адже органи місцевого самоврядування є власниками медичних закладів. Саме місцева влада може ініціювати створення паліативних відділень або бригад у медзакладах, приймати місцеві програми надання паліативної допомоги і таким чином поліпшувати доступ до такої допомоги.

Національна служба здоров’я України оплачує надання як паліативної допомоги у стаціонарі, так і мобільної паліативної допомоги. 

Щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, пацієнту потрібне електронне направлення. Його видає лікар, з яким пацієнт уклав декларацію чи лікуючий лікар.

Безоплатні послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах. 

 • Лікування больового синдрому.
 • Розміщення в одно- або двомісних палатах, цілодобовий нагляд.
 • Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі,
 • копрограма, бактеріологічні та інші дослідження.
 • Інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД,
 • рентгенологія та інші за потреби.
 • Знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
 • Киснева терапія та респіраторна підтримка.
 • Харчування, зокрема лікувальне.
 • Колісні крісла, ходунки, палиці, милиці.
 • Фізична терапія, медична реабілітація, психологічна та психічна
 • адаптація.

 

Паліативні мобільні бригади надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні. Такі заклади повинні мати цілодобовий контактний номер для своїх пацієнтів.

Мобільна паліативна бригада контактує з пацієнтом не менше ніж один раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування.

Перелік усіх лікарень, які надають паліативну допомогу, можна побачити на дашборді НСЗУ: https://bit.ly/3j2fmSy. Треба відкрити карту укладених договорів, у фільтрі ліворуч обрати Вінницьку область та напрям “Паліативна медична допомога”.

На іншому дашборді (https://bit.ly/3A9Ulwc) можна побачити, скільки грошей НСЗУ виплатила кожному з цих закладів. Для цього оберіть рядок “Графічне відображення виплат”, а в ньому Вінницьку область та напрям паліативної допомоги. Вгорі дашборда буде кнопка “Надавач послуг”, вона покаже виплати закладам.

Яка практична користь дашбордів: на них можна перевірити, чи має заклад угоду з НСЗУ, а відповідно отримує від неї виплати. У таких закладах заборонено вимагати кошти за пацієнтів за послуги, за які вже сплатила НСЗУ, у разі, якщо пацієнт має направлення. 

Якщо ж у пацієнта все-таки вимагали гроші за такі послуги, він може поскаржитися в НСЗУ, алгоритм описаний тут: https://bit.ly/3FjszBh. Або ж можна звернутися на гарячу лінію за безоплатним номером 16-77. 

Автор: Марія Петренко
Читайте також