Щура-сапера, який знайшов десятки мін, нагороджено медаллю за відвагу
09:53 26.09.2020
266

70-сантиметровий африканський сумчастий щур на ім'я Магава здобув нагороду за розмінування полів у Камбоджі. Гризун працював набагато швидше за людей з металошукачами, не ризикуючи підірватися підірватися сам, за свою кар'єру він допоміг знайти 39 наземних мін та 28 боєприпасів, розповідає ВВС

Британська благодійна організація PDSA, що надає ветеринарну допомогу тваринам з малозабезпечених родин, нагородила Магаву  золотою медаллю. Організація з 1943 року вручає нагороди тваринам, які відзначилися хоробрістю на війні, а з 2002-го - ще й тим, які виявили героїзм у мирний час.

 Наприклад, в сертифікаті щура-сапера написано: "За відданість обов'язку і порятунок життів під час виявлення і знешкодження смертоносних наземних мін в Камбоджі". У цій країні, за оцінками фахівців, залишилися в землі після громадянської війни 1970-1980-х років близько шести мільйонів мін, лише за минулий рік від них загинули 77 людей, ще майже 40 тисяч жителів країни мають ампутовані кінцівки - найбільше у світі.

Магава став першим гризуном, якому дісталася медаль PDSA, усі попередні нагороджені були собаками.

Щурові зараз сім років, він народився і виріс в Танзанії, важить 1,2 кг і в довжину 70 см. Незважаючи на те,що він набагато більший за звичайного пацюка, його розмір і вага все одно занадто малі, щоб спричинити вибух наземної міни.

Річний курс підготовки Магава пройшов у Танзанії, де бельгійська благодійна організація Apopo з 1990-х років вчить тварин винюхувати міни та туберкульоз, гризуни мають винюхувати не метал, а хімічні сполуки всередині вибухівки, тобто вони не відволікаються на те, аби нюхати металобрухт, і таким чином процес пошуку мін йде набагато швидше.

Коли щур знаходить міну, він починає шкребти лапою землю, даючи сигнал людям,які працюють з ним в команді.

Місцину розміром з тенісний корт Магава може дослідити за 30 хвилин (у сапера з металошукачем на це може піти до чотирьох днів). До того ж, на відміну від юдей, ризик підірватися для щурів мінімальний.

Магава працює з фахівцями Камбоджійського центру з розмінування по півгодини на день вранці, він вже фактично однією лапою на пенсії.

 Довідка: за даними британської організації HALO Trust, яка займається знешкодженням боєприпасів в країнах, що постраждали від військових конфліктів, в Камбоджі з 1979 року зареєстровано 64 тисячі смертей і 25 тисяч випадків інвалідності після вибухів протипіхотних мін, закладених під час громадянської війни 1970-1980-х.

 

 

 

Читайте також