Про гідну пенсію взагалі не йдеться: експерти розповіли до чого може призвести накопичувальне пенсійне забезпечення
11:12 20.01.2021
259

Цьогоріч в Україні можуть запустити накопичувальне пенсійне забезпечення. Подібне рішення Уряду підтримують народні обранці й Міністерство соціальної політики. Після подібних заяв у українців виникло запитання, чи не зруйнує це наявну пенсійну систему, яка й без того перебуває в дефіциті.

До чого може призвести зміна пенсійної реформи читайте у матеріалі.

За інформацією сайту OBOZREVATEL є два варіанти запуску накопичувального рівня:

  • Перший передбачає, що українцям доведеться платити додатковий внесок на пенсії. З огляду на те, що тих коштів, які зараз збирають із зарплат, катастрофічно не вистачає, така пропозиція має цілком логічний вигляд.
  • Другий варіант – забрати частину податку на доходи фізосіб (2%) і частину Єдиного соцвнеску (2%). 

Проте на думку експертів, другий варіант може стати відчутним ударом по солідарній пенсійній системі. Пенсійний фонд і зараз перебуває в кризовій ситуації: завершив 2020-й із «дірою» 13,2 млрд грн. Водночас план надходжень не виконали на 19,5 млрд грн. Тож подібне рішення може призвести до банкрутства солідарної пенсійної системи.

Навіщо хочуть ввести накопичувальні пенсії?

Відповідь на це питання ще минулого року дав очільник Уряду Денис Шмигаль. За його словами, якщо нічого не змінити, українці через 15 років залишаться зовсім без пенсій.

Замість того, щоб рятувати наявну солідарну систему (працівники сплачують внески на виплати для пенсіонерів), політик запропонував впровадити нову – накопичувальну. Тоді частину зарплати будуть віддавати не на чужі пенсії, а відкладати на власні, використовуючи персональний рахунок у спеціальному фонді.

Хто і скільки може отримати?

За виплати в 400 грн на місяць розмір «другої» пенсії може бути близько тих же 400 грн, розповідає старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. Щоб отримувати пенсію 20 років, в ідеалі відкладати потрібно удвічі довше. Тоді можна було б розраховувати на виплату в розмірі 800 грн.

«Про гідну пенсію взагалі не йдеться», – каже Ткаченко.

Є кілька варіантів, кого зобов'яжуть відкладати (і хто в майбутньому зможе отримати пенсію):

  • всі, хто не досяг віку 35 років;
  • всі, хто не досяг віку 50 років.

Як розрахувала Національна комісія з цінних паперів, якщо щомісяця відкладати з зарплати 7%, то на пенсії можна буде отримати виплату розміром 10,2% від останньої зарплати. Якщо збирати 10% – виплата досягне 14,6%. Щоб пенсійні заощадження не «з'їла» інфляція, їх потрібно інвестувати. І зараз вкладати гроші в Україні можна тільки в держоблігації (фактично давати в борг державі).

Наприклад, якби з кожної зарплати розміром у 20 тис. грн потрібно було віддавати соціальний внесок не 22%, а 29%, то на заслуженому відпочинку можна отримати (за наявності 35 років стажу):

  • близько 7 тис. грн основної пенсії;
  • близько 2 тис. грн другої пенсії.

Головну проблему запуск накопичувального рівня не розв'язує. Так, в Україні 12,7 млн тих, хто працює, утримують 11,4 млн пенсіонерів. Кілька мільйонів людей декларує мінімальну зарплату (внески з якої не компенсують витрати навіть на мінімальну виплату), 5,6 млн осіб взагалі не платять податки. У такій ситуації забезпечити стабільну роботу Пенсійного фонду практично неможливо.

Автор: І like News (28991
Читайте також