Україна збільшила експорт зернових і зернобобових на 3% у 2023-2024 маркетинговому році
15:18 25.06.2024
256

Україна експортувала понад 49,7 млн тонн зернових і зернобобових культур у 2023-2024 маркетинговому році, що на понад 1,3 млн тонн (або майже на 3%) більше, ніж у попередньому періоді. Про це повідомила прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства.

За інформацією міністерства, цього року Україна експортувала понад 18,2 млн тонн пшениці, що майже на 10% більше, ніж у минулому маркетинговому періоді. Крім того, було вивезено майже 2,5 млн тонн ячменю і 1,6 тис. тонн жита. Водночас експорт кукурудзи знизився на 275 тис. тонн до більш ніж 28,5 млн тонн.

Збільшення експорту зернових пов'язують із активізацією боротьби правоохоронних органів із сірим експортом зерна. Бюро економічної безпеки розслідує кілька кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків під час експорту зерна. Найпоширеніша схема включає купівлю зерна без документів про походження за готівку та подальший експорт через "ризикові" компанії.

Одним із прикладів є кримінальні справи щодо сірого експорту через зерновий термінал "Олімпекс" у 2021-2023 роках, яким керували одеські бізнесмени Сергій Гроза та Володимир Науменко. Розслідування виявило низку компаній, пов'язаних з агрохолдингом GNT Group, які використовували реквізити "ризикових" підприємств для експортних операцій. Слідство встановило, що ці компанії не мали підтверджень придбання зерна, порушували вимоги фінансової та податкової звітності, і завдали державі збитків на суму майже 37,5 млн грн.

Розслідування щодо сірого експорту зернових триває, і вже зафіксовано кілька кримінальних проваджень, зокрема за статтями про ухилення від сплати податків, підробку документів, легалізацію доходів, одержаних злочинним шляхом, та незаконне поводження зі зброєю або боєприпасами.

Автор: Павло Петрушко
Читайте також