На 78-му Венеціанському кінофестивалі, що відкривається 1 вересня, Україна представлена одразу трьома фільмами, причому один з них - в основному конкурсі.
Про це йшлося під час пресконференції у понеділок, що відбулася за участі команд усіх трьох стрічок, передає кореспондент Укрінформу.
“Це безпрецедентна подія в українському кіно - на кінофестивалі у Венеції, який починається 1 вересня, - три українські стрічки. І вперше за 30 років український фільм буде показано в офіційній конкурсній програмі - а це вища ліга кінематографа - це стрічка Валентина Васяновича “Відблиск”. Картина Олега Сенцова "Носоріг" і словацько-чесько-українська копродукція Петера Керекеша “Цензорка” стануть учасниками конкурсу “Горизонти”, - сказав генеральний продюсер фільму "Носоріг" та співпродюсер "Цезорка" Денис Іванов.
Режисер “Відблиску” Валентин Васянович розповів, що поштовхом до фільму стали, зокрема, події, які відбуваються в донецькій тюрмі “Ізоляція”. “Якось органічно історія “Ізоляції” вплелася в історію травматичного досвіду і намагання зрозуміти, що таке смерть. І ці дві теми перетворилися на історію, котру я потім зафільмував”, - сказав він.
Співпродюсер "Відблиску" Володимир Яценко додав, що цього року в основному конкурсі фестивалю — 21 фільм. “І найкращі фільми змагаються за місце під сонцем. Бо є три головних фестивалі — це Канни, “Берлінале” і Венеція. Разом це не більше сотні фільмів. А у світі знімається понад 30 тисяч повнометражних фільмів щороку. Так що конкуренція неймовірна. Той факт, що три українських картини є цього року у Венеції, свідчить про те, що ми можемо робити історії, які цікаві іншим людям з усього світу. Дуже важливо, що ми самі створюємо новий контент. І що ми можемо донести до світу наш погляд на те, що відбувається в нашій країні”, - зазначив Яценко.
Як повідомлялося, “Носоріг” покажуть у Венеції 10 вересня, він стане фільмом закриття конкурсної секції “Горизонти”, і це буде його світова прем’єра. Робота над стрічкою почалася ще у 2012 році і призупинилася через незаконний арешт Сенцова російськими спецслужбами у 2014 році та його ув’язнення.
“Цей фільм — про 1990-і, про нас, про період, який нас теж формував. Це осмислення цього періоду через історію кримінального світу, тому що головний герой — це бандит, це “поганий хлопець”, хороших у цьому фільмі майже немає. За п’ять років ув’язнення я написав декілька сценаріїв, але до цієї історії не охолов, я хотів її знімати, розумів, що вона складніша, ніж здається на перший погляд. Я розумів, що це для мене сходинка для більш серйозних, складніших фільмів”, - сказав режисер, сценарист та продюсер фільму Олег Сенцов.
Він розповів, що після звільнення у 2019 році роботу над проєктом було відновлено з нуля, шукали акторів, в першу чергу непрофесійних, були багаторівневі кастинги. Зйомки "Носорога" проходили в Кривому Розі, Львові та Києві й завершилися в грудні 2020 року.
Режисер зауважив, що він прагнув, аби його фільм не був схожим на відомі російські стрічки, такі як “Бригада” тощо.
Також зазначалося, що над фільмом "Цензорка" Петер Керекеш працював майже сім років, проєкт починався як документальне кіно, Україна доєдналася до нього у 2018 році, коли стартували зйомки. Головну роль виконала українська актриса Марина Клімова, яка розповіла, що кіно було знято на території справжньої жіночої колонії. Це історія про Лесю, яка вбила свого чоловіка і вагітною потрапила до тюрми.
“Історія побудована на відносинах мами та сина впродовж трьох років в жіночій колонії і розповідає про те, що героїня робить для того, щоб син не потрапив у дитячий будинок”, - розповіла актриса. Вона додала, що фільм базується на реальних подіях, ця жінка на час зйомок вже була вільна і зіграла у фільмі подругу головної героїні.
За словами Валентина Васяновича, Україна представлена на кінофестивалях у Венеції, Каннах, Берліні виключно завдяки тому, що 10 років тому було створено Держкіно на підтримку українського кінематографа. “І тільки завдяки фінансуванню, державній підтримці ми сьогодні знаходимося на такому рівні. І фактично можемо констатувати, що маємо кіноіндустрію, вона невелика, молода, але вона вже є”, - підкреслив режисер.
Як зазначив Денис Іванов, всі три фільми, які будуть у Венеції, представлені світовими агенціями з продажу прав. У широкому прокаті вони з’являться у 2022 році.
Також повідомлялося, що всі три картини братимуть участь у відборі на висування від України на премію «Оскар».
78-й Венеціанський кінофестиваль відбудеться з 1 до 11 вересня 2021 року.