Додатковий раунд з імунізації проти дифтерії та правця: як перевірити свій вакцинальний статус і отримати щеплення безоплатно
18:29 26.08.2024
265

За даними Міністерства охорони здоров’я, більш ніж 1,5 млн українців потребують щеплень проти дифтерії, кашлюку та правця — смертельно небезпечних інфекційних хвороб. Рівень охоплення вакцинацією проти цих інфекцій знизився через карантинні обмеження під час пандемії та повномасштабну війну. І це вже призвело до стрімкого зростання захворюваності на кашлюк.

За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, за 7 місяців 2024 року було зареєстровано 5602 випадки захворювання на кашлюк, що в 27,2  рази більше, ніж за аналогічний період минулого року. І лише за липень цього року медики діагностували кашлюк 739 разів. На правець за 7 місяців захворіли 8 українців. Дифтерія у 2020 та 2021 роках не реєструвалася, але починаючи з 2022 року маємо загалом 4 випадки захворювання. Троє з інфікованих — дорослі.

Щоб не допустити нових спалахів та поширення інфекційних хвороб, з 1 серпня в Україні, за рішенням Держкомісії з питань ТЕБ та НС, розпочався додатковий раунд з вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії, правця та кашлюку, який триватиме до кінця 2024 року. Проте вакцина буде доступна і надалі, після завершення раунду, тому усім, хто не доотримав щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку, відповідно до Національного календаря, рекомендуємо його зробити якнайшвидше.

Щоб дізнатися, чи підлягаєте вакцинації ви або ваша дитина, зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра. Медик перевірить ваш вакцинальний статус і, якщо щеплення пропущене або достовірних даних про проведені щеплення немає, дасть направлення на вакцинацію і проконсультує щодо подальшого плану дій.

Зазначимо, що всі вакцини, необхідні для щеплення дітей і дорослих від кашлюку, дифтерії та правця, наявнів усіх пунктах та кабінетах вакцинації. Вони закуплені державним коштом і є безоплатними для громадян України.

Дізнатися більше про кожну з вакцинокерованих хвороб, зокрема про правець, дифтерію та кашлюк, можна в чат-боті за посиланням: https://vaccine.org.ua/chat/

Також бот надає можливість:

  • дізнатися про підготовку до щеплення, схеми вакцинації та безпеку вакцин,
  • оцінити свій стан,
  • ознайомитися з повним календарем вакцинації,
  • отримати консультацію щодо вакцинації,
  • знайти доказові джерела інформації про вакцинальну кампанію, стан захворюваності в Україні тощо.

 

Нагадуємо, що щеплення проти дифтерії, правця та кашлюку проводять дітям чотири рази: у 2, 4, 6 та 18 місяців. У 6 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця, без кашлюкового компонента. У 16 років— ревакцинація вакциною АДП-М зі зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів. Надалі — ревакцинація проти дифтерії та правця щодесять років.

 

Напередодні нового навчального року закликаємо батьків перевірити, чи мають ваші діти усі необхідні щеплення. Зокрема, щеплення проти дифтерії, правця та кашлюка. Це важливо для здоровʼя як самої дитини, так і інших дітей та дорослих, з якими вона контактує в навчальному закладі й побуті.

Якщо в дитини пропущені якісь із потрібних щеплень, необхідно звернутися до педіатра — лікар огляне дитину та роз’яснить як і коли ці щеплення можна надолужити. Якщо зв’язок із лікарем втрачений через війну, потрібно звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу.

Діти в школах і дитсадках перебувають у близькому контакті один з одним, що підвищує ризик спалахів інфекційних хвороб. Організовані колективи, в яких навчаються діти, мають бути безпечним середовищем для всіх учасників навчального процесу. Спільними зусиллями ми маємо створити умови для навчання та здорового розвитку кожної дитини.

Нагадуємо, що вся інформація про вакцинокеровані інфекції та вакцинацію в Україні доступна на Національному порталі з імунізації.

Національний портал з імунізації створено ГС “Коаліція за вакцинацію” завдяки підтримці американського народу, наданій через агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я“, який реалізується на підтримку Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Автор: Маргарита Грабова
Читайте також
Холтер-моніторинг що це
Суспільство
12:58 26.10.2024
Холтер-моніторинг що це