В Україну почали повертатися найбільші компанії з контейнерних перевезень, зокрема німецькі та данські судноплавні компанії, які відновлюють сполучення. Основним портом стане місто Чорноморськ. Щоб повернути перевізників, очільник Одеської облдержадміністрації Олег Кіпер ще восени минулого року запровадив нові експортні правила, завдяки яким бюджетні надходження зросли з 15 до 60 млрд доларів.
Зміни в регламентах роботи з експортерами в портах Одеської області були оформлені в наказі №19, який Кіпер підписав минулої осені. Він зазначає, що нові правила вже довели свою ефективність, про що свідчать зростаючі бюджетні надходження.
"Фактичний початок роботи наказу – вересень. На той момент валютна виручка становила 15 млрд доларів, а сьогодні ми досягаємо 60 млрд доларів. Це означає повернення коштів, виплату зарплат і податків," – коментує Кіпер.
Відповідно до наказу №19, продавці мають декларувати історію походження своєї агропродукції, а всі розрахунки проводяться лише безготівково.
"Тіньовий ринок конкурентоздатний через готівкові розрахунки, що дозволяє уникати сплати податків. Це створює проблему для легальних гравців. Аграрії тепер розуміють, що ми – легальна компанія, яка сплачує податки," – коментує Михайло Різак, директор із взаємодії з органами влади компанії "Нібулон".
Сільгоспвиробники Одещини також відзначають позитивні зміни. Фермер Володимир розповів про збільшення врожайності, стабілізацію ринку та закупівельних цін на продукцію.
"Ціна стабілізувалася, і ми сьогодні продаємо за практично довоєнною ціною – 8200 грн з ПДВ за тонну при собівартості близько 6000 грн," – зазначив Володимир.
Наказ, підписаний у серпні 2023 року, перекрив можливість вивозу агропродукції, купленої за "кеш" через порти Одещини. Попри початкову критику, нововведення виявилися вигідними як для бізнесу, так і для держави.