ЗМІ: як мінімум 11 країн використовували ізраїльську програму Pegasus для стеження за журналістами і правозахисниками
15:02 19.07.2021
262

Як мінімум 11 країн використовували шпигунське програмне забезпечення Pegasus ізраїльської компанії NSO Group для злому телефонів, що належать журналістам, правозахисникам і активістам по всьому світу. Про це повідомляє некомерційна журналістська організація Forbidden Stories, а також The Washington Post, The Guardian, Le Monde і ще більше десяти видань.

Розслідування грунтується на 50 тисячах телефонних номерів з більш ніж 50 країн - клієнтів NSO Group, серед яких згадуються Азербайджан, Угорщина, Казахстан, Індія, Ізраїль, Бахрейн, Мексика, Марокко, Руанда, Саудівська Аравія і ОАЕ. Доступ до програми можуть отримати тільки влада і державні агентства для боротьби зі злочинністю. Pegasus записує інформацію з камер і мікрофону телефону, а також збирає дані про місцезнаходження, виклики і контакти.

Так, співробітники Amnesty International, що брали участь в розслідуванні, перевірили 67 телефонів, які могли бути зламані за допомогою програми Pegasus. З'ясувалося, що шпигунським вірусом були заражені 23 смартфона, серед власників яких - дві жінки, близькі до вбитого журналіста з Саудівської Аравії Джамаля Хашоггі. Ще в 14 телефонах збереглися сліди спроб злому.

Серед журналістів, чиї телефони могли бути зламані, є співробітники не тільки місцевих видань, а й CNN, Associated Press, Voice of America, The New York Times, The Wall Street Journal, Bloomberg, Le Monde, Financial Times і Al Jazeera. У списку також є номери декількох глав держав і прем'єр-міністрів.

У відповідь на розслідування в NSO Group заявили, що в розслідуванні Forbidden Stories багато неточностей, і відкинули «помилкові звинувачення». Зокрема, компанія повідомила, що її технології не використовувалися при вбивстві Джамаля Хашоггі. Влада Угорщини також заявили The Guardian, що вони не знають про збори даних, про які йдеться в розслідуванні.

Автор: Єва Козаченко
Читайте також