У затяжного Covid-19 може бути більше 200 симптомів
17:58 15.07.2021
275

Британські вчені в рамках масштабного міжнародного дослідження за участю людей із «затяжним COVID» виявили понад 200 симптомів – від «мозкового туману» і галюцинацій до тремтіння та шуму в вухах. Про це повідомляє The Guardian

Дослідження показало, що вірус може вражати 10 систем органів організму, а третина симптомів може впливати на пацієнтів щонайменше пів року після одужання.

В ході дослідження, опублікованого в журналі EClinicalMedicine від The Lancet, було опитано 3762 людини з 56 країн із підтвердженим COVID-19 або підозрою на нього. В результаті було виявлено 203 симптоми, з яких 66 відстежували протягом семи місяців.

За словами дослідників, національна програма скринінгу допоможе краще зрозуміти, скільки людей постраждали і яка підтримка їм буде потрібно.

Дослідники також закликали до розширення клінічних рекомендацій по оцінці пацієнтів з підозрою на Covid-19 за межі серцево-судинних і функціональних тестів легень.

"Багато клінік після коронавірусу в Великій Британії зосереджені на респіраторній реабілітації. Це правда, що у багатьох людей буває задишка, але у них також є багато інших проблем і типів симптомів, до яких клініки повинні застосовувати більш цілісний підхід", - повідомили в Університетському коледжі Лондона.

Навіть, через 16 місяців після зараження коронавірусом, у пацієнтів все ще спостерігаються симптоми: "Ймовірно, десятки тисяч пацієнтів з Covid-19 страждають в мовчанні, не маючи певності, що їх симптоми пов'язані з Covid-19".

Найбільш частими симптомами були стомлюваність, нездужання після фізичних навантажень (коли здоров'я людей погіршується після фізичних або розумових навантажень) і "мозковий туман". Інші симптоми включали зорові галюцинації, тремор, свербіж шкіри, зміни менструального циклу, сексуальну дисфункцію, прискорене серцебиття, проблеми з контролем сечового міхура, оперізуючий лишай, втрату пам'яті, помутніння зору, діарею і шум у вухах.

Дослідники також зафіксували прогресування симптомів з плином часу.

"Після шести місяців більшість решти симптомів носять системний характер - наприклад, регуляція температури, втома, нездужання після навантаження - і неврологічні (вражають мозок, спинний мозок і нерви)", - вказують дослідники.

Респонденти з симптомами, що тривають більше шести місяців, в загальній складності 2 454 людини, сказали, що вони зазнали в середньому 13,8 симптомів протягом семи місяців після хвороби.

Протягом затяжної хвороби, симптоми пацієнтів зачіпали в середньому дев'ять систем органів.

"Це важливо для медичних дослідників, які шукають основні (механізми захворювання), а також для лікарів, які забезпечують догляд та лікування, тому що це передбачає, що вони не повинні зосереджуватися тільки на одній системі органів", - йдеться у висновках.

Зазначається, що близько 22% людей, які брали участь в опитуванні, заявляли, що не можуть працювати після одужання. Вони звільнялися з роботи чи брали тривалий лікарняний, а 45% вимагали скороченого графіка роботи.

 

Автор: Даша Драгоманова
Читайте також