Як вигоряння стало одним з найактуальніших синдромів сучасності і що робити, аби «не згоріти»
18:09 13.04.2021
368

Синдром емоційного вигорання (або burnout) - це стан наростаючого емоційного виснаження, що супроводжується втомою, дратівливістю, безсонням і неможливістю довго концентруватися на одному завданні. І якщо ці симптоми ви помічаєте у себе вже тривалий час без змін і навіть після відпочинку не відчуваєте себе відпочилим, то це перша ознака того, що у вас розвивається burnout.

Сам синдром емоційного вигоряння був введений американським психіатром Гербертом Фрейденбергом ще в 1974 році, але, незважаючи на це, люди продовжували пояснювати свої симптоми звичайною втомою, а лікарі називали важкі форми подібного стану одним з видів депресії. Початок пандемії вніс свої корективи, і тепер вигоряння є однією з найбільш актуальних тем для обговорення як серед друзів і колег в офісі, так і в кабінеті психолога. Бонусом стало ще й те, що за офіційною статистикою з переходом на віддалену роботу тривалість кожного робочого дня в середньому збільшилася на 2 години. А ще вигоряння отримало модне прізвисько «синдром великого міста», тому що найчастіше зустрічається у жителів мегаполісів.

Тепер давайте визначимо основні причини виникнення вигоряння:

 

 •  жорсткі умови виконання роботи при відсутності реальної можливості реалізовувати необхідні завдання в строк;
 •  недостатність умов для самовираження особистості на роботі, особливо якщо такі спроби відкрито або завуальовано обмежуються;
 • напруга і конфліктність серед колег, відсутність тімбілдінга і підтримки в професійному оточенні, наявність постійної критики;
 • вкладання великої кількості особистісних ресурсів при відсутності належного визнання з боку керівництва, колег, соціуму;
 • монотонна робота, відсутність можливості подальшого професійного навчання або розвитку;
 • наявність невирішених конфліктів в особистому житті;
 • особистісні якості людини (тривожність, підвищена відповідальність, наявність синдрому «самозванця» або синдрому «відмінника»).

Стадії вигоряння
 

 • Перша стадія (або «медовий місяць») починається, коли людина задоволена роботою і завданнями і ставиться до них з ентузіазмом. Однак у міру продовження виникнення робочих стресових ситуацій професійна діяльність починає приносити все менше задоволення, а енергія і сили не заповнюються належним чином.
 • Друга стадія (або «недолік ресурсу») характеризується появою втоми, апатії, проблем зі сном. При відсутності додаткової мотивації і стимулювання у людини втрачається інтерес до своєї діяльності або зникають продуктивність і привабливість роботи в даній організації. Можливі відстороненість від професійних обов'язків і порушення дисципліни в колективі. У разі високої мотивації людина може продовжувати горіти, підживлюючи внутрішніми ресурсами на шкоду своєму здоров'ю.
 • Третя стадія (або «хроніка») - це надмірна робота без відпочинку. Призводить до таких фізичних явищ, як виснаження і схильність до захворювань, а також до психологічних переживань - хронічної дратівливості, загостреної злості або почуття пригніченості, «загнанности в кут» і постійного тривожного відчуття нестачі часу.
 • На четвертій стадії (або «криза»), як правило, розвиваються хронічні захворювання, в результаті чого людина частково або повністю втрачає працездатність. Посилюються переживання незадоволеності власною ефективністю і якістю життя.
 • На п'ятій стадії емоційного вигорання (або «пробивання стіни») фізичні і психологічні проблеми переходять в гостру форму і можуть спровокувати розвиток небезпечних захворювань, що загрожують життю людини. У працівника з'являється стільки проблем, що його кар'єра знаходиться під загрозою.

Існують превентивні заходи, які допоможуть уникнути вигоряння або його гострих фаз:
1. Здоровий сон (недосипання є одним з тригерів стресового стану, тому намагайтеся дотримуватися щоденної норми сну).
2. Перерви в роботі (так, всім нам хочеться, щоб «перерва» мала вигляд нового подорожі або хоча б поїздки в інше місто, але фокусуючись тільки на таких форматах відпочинку, які не завжди є для нас доступними, ми позбавляємо організм джерела поповнення ресурсів і відновлення, тому вводимо в свій режим перерви протягом дня, короткі або більш тривалі прогулянки на повітрі, пробіжки).
3. Перемикання думок (намагаємося шукати способи перемикання уваги з роботи на інші сфери: медитації, техніки заземлення, спілкування з новими людьми або будь-яка нова діяльність змусять мозок відволіктися і тим самим дати відпочинок трудової стороні життя).
4. Творчість, хобі.
5. Вираження емоцій (вчимося не придушувати емоції, а розпізнавати їх, показувати і висловлювати екологічним способом: так вони не будуть залишатися всередині нас мертвим вантажем, який тисне на нервову систему, приводячи її до виснаження).
6. Спілкування з друзями, знайомими, пошук нового кола спілкування.
7. Зниження значимості подій, рефреймінг (зміна ставлення до ситуації без зміни самих обставин).
8. Робота з психологом, самопізнання і саморозвиток (допоможе опрацювати внутрішні синдроми «самозванця», «відмінника», «менеджера», які часто є основними «тригерами» вигоряння).

The Noisitier

 

 

 

Читайте також